Minden Címke 289

Rendőri intézkedés és extrém stressz – kutatás a Rendészettudományi Kar részvételével

• haller

Az extrém stressz körülményei között végzett rendészeti intézkedéseket vizsgálta az a kutatás, amely a Kriminálpszichológia Kiemelt Ludovika Kutatóműhely keretén belül folyt júliusban. A kutatás alanyai a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának (NKE RTK) negyedik félévét sikeresen befejező, önkéntesen jelentkező hallgatói voltak, akik a kutatásban való részvétel mellett gyakorlati és elméleti képzésben részesültek az extrém stressz körülményei között végzett intézkedéssel kapcsolatban – tudtuk meg dr. Haller József egyetemi docenstől, az RTK Rendészeti Magatartástudományi Intézetének vezetőjétől (képünkön).

A Végh József által kifejlesztett ún. lélektaktikai tréninget felhasználva a kutatás arra a kérdésre keresi a választ, hogy melyek azok a tulajdonságok, amelyek alkalmassá tesznek valakit arra, hogy extrém stressz körülményei között helytálljon. A kutatók arra is kíváncsiak, hogy az eredmények alapján kidolgozható-e egy olyan algoritmus, amely lehetővé teszi majd a rendészeti szakemberek hasonló akciókra való kiválasztását. A kutatók tizenhat pszichikai teszt, tizenöt élettani változó, továbbá genomikai és agyi képalkotó eljárások adatainak integrált értékelése által próbálják meg értelmezni a résztvevők viselkedését a tréning alatt. A kutatás júliusban lezajlott; eredményeinek értékelése egy–másfél évet vesz igénybe. Résztvevői: az NKE RTK Kriminálpszichológia Tanszéke (vezető: dr. Haller József), a Nemzetközi Oktatási Központ (NOK-ITC, igazgató: dr. Farkas István), a DataCare Zrt. (képviselő: Békési Tamás), az Elit Kft. (képviselő: Végh József), a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának Műveleti Medicina Tanszéke (képviselő: dr. Rendeki Szilárd) és Biokémiai és Orvosi Kémiai Intézete (képviselő: dr. Bock-Marquette Ildikó), valamint az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézete (képviselő: dr. Haller József).

Megosztás a Facebook-on

Cimkék: haller józsef, 2017