A közlekedésbiztonságról értekeztek

A közlekedés biztonságára különösen veszélyes szabályszegésekről volt szó azon a szakmai rendezvényen, amelyet március 12-én az RTK Közbiztonsági Tudományos Diákkör és a Közlekedéstudományi Egyesület szervezett.

Vitaindító előadásában Czencz Zoltán főügyészségi ügyész a BTK közlekedési bűncselekményeinek minősítési, értékelési szempontjait és azok lehetséges változtatásait elemezte. Ezt követően olyan neves szakértők fűztek gondolatokat a témához, mint például Ruppert László, a Közlekedéstudományi Intézet volt igazgatója, Kádár Tibor r. alezredes, az ORFK munkatársa, Szabó György legfőbb ügyészségi ügyész és Pásti Imre nyugalmazott építőmérnök. Siska Tamás közlekedéspszichológus szerint a szabálysértéseknél a gyakoriságot kellene szankcionálni, mert a rendszeres elkövetés növeli igazán a balesetveszélyt. A szakember arra is rávilágított, hogy a tudatos szabályszegések nagyobb odafigyeléssel történnek, így a szabálysértő relatív nagyobb „biztonságban” van, mint a veszélyes szituációba került vétlen szereplő. Felföldi Péter, a Közbiztonsági Tanszék közlekedésmérnök tanára a gyakorlatlanabb közlekedők védelmében, és az áldozathibáztatás ellenében emelt szót. A rendezvény moderátora Major Róbert r. ezredes, a Közbiztonsági Tanszék vezetője volt.

Szöveg: Felföldi Péter, Deák József

Fotó: Felföldi Péter