Drónkompetencia, együttműködés a rendőrség, a polgárőrség és az RTK között

Kovács Sándor r. ezredes vezetésével közös rendőrségi és polgárőr szolgálatellátáson vett részt Karunk Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszékéről Rottler Violetta r. őrnagy, és a Közbiztonsági Tanszékről Felföldi Péter. A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság Siklósi Rendőrkapitányságának szervezésében  a főkapitányság állományába tartozó rendőrök az ország számos pontjáról érkezett polgárőr egyesületek tagjaival, valamint az NKE oktatóival az ország déli, horvátországi határszakaszának sávjában végeztek megfigyeléseket drónok segítségével, az illegális migráció lehetséges útvonalainak felderítésére. Felföldi Péter rendelkezik drónkezelési - az NKE szolnoki campusán szerzett - szakirányú végzettséggel, így öt repült órával ő is hozzájárulhatott a feladat elvégzéséhez. A hat óra hosszúságú akció során a megye déli határszakaszának nagyjából 20 körzetében zajlott a légi megfigyelés, határsértőket, vagy ilyen csoportokat azonban nem észleltek a vizsgált időszak alatt. A közös szolgálatellátás végeztével az NKE oktatói este a Siklósi Rendőrkapitányság szervezésében megtekintették a horvát-magyar határszakasz három különböző pontját, ahol az illegális migráció megakadályozására más fizikai biztosítási megoldásokat alkalmaznak. A tanulmányútnak is beillő közös akció nagy sikerrel zárult. Az NKE oktatói, a polgárőrök és a megyei főkapitányság rendőrei hasznos gondolatokat cserélhettek ki egymással a jól szervezett akció és az azt megelőző, majd követő szíves vendéglátás informális beszélgetései során is.

Major Róbert r. ezredes a Közbiztonsági Tanszék vezetője kiemelve az együttműködés fontosságát hangsúlyozta, hogy a jelenlegi helyzetben a polgárőrség megkerülhetetlen tényező a biztonság megteremtésében, ami azonban a modern technikai eszközök használata nélkül már nehezen elképzelhető. A rendészeti felsőoktatás e területen is minden segítséget megad a komplex biztonság megteremtésén fáradozó szervezeteknek.

Szöveg: Felföldi Péter, Deák József

Kép: Felföldi Péter