A Kriminalisztikai napon „Kreatív bűnüldözők“ címmel hirdetett pályázaton tette próbára az NKE RTK hallgatóit a Krimináltaktikai és Metodikai Tanszék. A Ponyvaregény, illetve a Blöff című filmekből kiválasztott két jelenet (Vincent Vega és Jules Winnfield beszélgetése a los angelesi és amsterdami különbségekről, Golyófogú Tony, illetve Sol és társainak szóbeli pisztolypárbaja) kreatív újragondolását vártuk a hallgatóktól.
A versenyre összesen négy csapat nevezett, akikből három a Blöff című filmből származó párbeszédet gondolták újra tiszthelyettes és friss tisztek közötti vita formájában, illetve a rendészettudományi hallgatók közötti vizsgák sikerességéről szóló versengést adaptálva. A Ponyvaregénynek végül egy előre ki nem jelölt jelenetéből is készített a negyedik csapat harmad- és első éves közötti vita alapján kisfilmet.
A hallgatók által készített kreatív újragondolásokat megelőzően megnézte a majd száz főre gyarapodó közönség az eredeti két jelenetet, illetve a Krimináltaktikai és Metodikai Tanszék munkatársai, valamint az Intézkedéstaktikai és Informatikai csoporttól, Erdős Ágnes őrnagy asszonnyal közösen készített kétféle, a Blöff című filmen alapuló, illetve egy a Ponyvaregény inkriminált jelenetét felhasználó változatot is.
A vetítéseket követően a négy csoportot Bezsenyi Tamás tanársegéd tette próbára a Blöff. valamint a Ponyvaregény című filmek történetében, illetve a forgatás során felmerült olyan kérdésekkel, amelyek bűnözéstörténeti, kriminológiai illetve kriminálmetodikai szempontból elgondokodtatóak lehetnek a hallgatók számára. A helyes válaszokért a zsűri tagjai, Girhiny Kornél rendőr őrangy, Erdős Ágnes őrnagy asszony, illetve Takács Réka másodéves bűnügyes szakirányú hallgató, a Krimináltaktikai és Metodikai Tanszék demonstrátora egy-egy töltényhüvelyt adtak, amelyek alapján tartották számon a részpontokat, illetve a pluszkérdésekre érkező válaszokat.
A Kriminalisztikai nap versenye azonban ezzel még nem ért véget, mivel Angyal Miklós rendőr ezredes, a Krimináltaktikai és Metodikai Tanszék vezetője egy logikai feladatokból álló tesztsort adott ki a négy csapat számára. A kitöltés ideje alatt egy másik tesztkérdés-sorozattal készült a nézőközönségből verbuválódó csapatok számára, amelynek helyes megfejtése a tanszékvezető saját telefonszáma volt, így a helyes válaszok leellenőrzése rendkívül egyszerűvé vált. Az esemény zárásaként Bói László rendőr őrnagy különböző illatmintákat helyezett pamut pamacsokra, amelyeket a nézőkből létrejött csapatoknak fel kellett ismernie.
Az esemény zárásaként a zsűri a filmekkel készült négy csapat különböző feladatmegoldásait egységesítette, értékelte. Az első helyezett Kreatív bűnüldözők feliratú pólókat kapott, illetve a második és harmadik helyezettel együtt könyvre is beváltható ajándékkártyákat.
Szerző: Bezsenyi Tamás
Fotó: Szilágyi Dénes