Balázs Dániel végzős pénzügyi nyomozó szakirányos hallgató kapta az idén az önálló magyar pénzügyőrség megalapítójáról elnevezett elismerést.
A díjat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vezetője, dr. Sors László államtitkár, címzetes egyetemi docens képviseletében dr. Vankó László pénzügyőr dandártábornok, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bűnügyi főigazgatója adta át a NAV vezető munkatársai – köztük Sinkáné dr. Csendes Ágnes adóügyi szakfőigazgató –, valamint a Rendészettudományi Kar (RTK) vezetői és oktatói jelenlétében.
Az önálló magyar pénzügyőrséget létrehozó egykori pénzügyminiszterről, gróf Lónyay Menyhértről elnevezett tanulmányi díjat a Vám- és Pénzügyőrség országos parancsnoka alapította 2010-ben. A díj a korábbi Rendőrtiszti Főiskola, ma Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kara azon nappali munkarendes vám- és jövedéki igazgatási (vám- és pénzügyőri), illetve pénzügyi nyomozói (adó- és pénzügyi nyomozói) szakirányos hallgatói részére adományozható, akik kiemelkedő tanulmányi teljesítményükkel és átlagon felüli hallgatói aktivitásukkal, illetve magas szintű sport-, kutatási, vagy egyéb eredményeikkel kiérdemlik a Vám- és Pénzügyőri Tanszék és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vezetésének elismerését.
„A rendészettudományhoz méltó körülmények között tanulhattak, ehhez mérten teljesítsenek!” – mondta a végzős hallgatókhoz szólva Szabó Károly pénzügyőr vezérőrnagy, címzetes egyetemi docens, a NAV vámszakmai szakfőigazgatója. Hozzátette: itt megtanulhatták az alapokat, a további feladatuk felnőni, eljutni odáig, hogy teljes jogú pénzügyőrként végezhessék a munkájukat. Dr. habil. Boda József ny. nb. vezérőrnagy, az RTK dékánja azt mondta, hogy rendelkezésre áll minden technikai feltétel, és egyre több eszközt kap a kar, amelyek elsősorban a kriminalisztikai oktatást segítik. A dékán hozzátette: meghatónak tartja, hogy milyen lelkesen foglalkozik a hallgatókkal a Vám- és Pénzügyőri Tanszék oktatógárdája. A tanszék vezetője, dr. Szabó Andrea pénzügyőr ezredes, egyetemi docens a mögöttünk álló tanévet értékelve beszámolt a hallgatók által elért eredményekről, a kiadott, illetve készülő tanulmánykötetekről, jegyzetekről, és sorra vette az eseménydús tanév tanszéki rendezvényeit. Külön köszöntötte a korábbi díjazottakat, hozzátéve: „valamennyien nagyszerű teljesítményt nyújtottak, példaértékű a hallgatói tevékenységük, a diploma átvétele óta eltelt idő alatt arról tettek tanúbizonyságot, hogy a bíráló bizottság jól döntött, érdemesek Lónyay gróf által örökül hagyott eszme képviseletére”. A végzős hallgatók nevében Mészáros Gábor búcsúzott, aki az alsóbb évesekhez szólva így fogalmazott: „legyetek méltóak az egyenruhára, mondjuk ezt leendő civil ruhás nyomozókként, mert nem az a lényeg, hogy valaki hányszor hordja, hanem az, hogy mit jelent számára”.
Az ünnepség alkalmat adott további elismerések átadására is. Dékáni elismerést vehetett át Cserey Csilla Judit pénzügyőr őrnagy, a NAV Bűnügyi Főigazgatóság Bűnügyi Elemző és Értékelő Osztályának kiemelt főnyomozója, dr. György Imre pénzügyőr őrnagy, a NAV Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatóság vizsgálati osztályvezetője, valamint Miskolczi Gábor pénzügyőr főtörzszászlós, a NAV Képzési, Egészségügyi és Kulturális Intézete Központi Intézkedéstaktikai Képzési Osztályának kiképzője. Szabó Károly vezérőrnagy a Szent Máté Érem ezüst fokozatát adta át Barna Éva Máriának, az NKE RTK Bűnüldözési és Gazdaságvédelmi Tanszék szaktanárának. A rendezvényen bejelentették azt is, hogy az NKE szenátusának határozata alapján hamarosan címzetes egyetemi docensi címet vehet át Márkus András pénzügyőr dandártábornok, a Csongrád Megyei Adó- és Vámigazgatóság munkatársa.
Szöveg: Suba László
Fotó: Láng-Miticzky András (NAV)