Baja város adott otthont június 22-én a Kárpát-medencei Polgárőrök I. Bűnmegelőzési Fórumának, ahol a határon túli magyar településeken megalakult polgárőr szervezetek vezetői, képviselői cserélhettek tudást, tapasztalatot, illetve ismerhették meg a magyar polgárőrség munkáját és eddig elért eredményeit.
Az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) ma már a nemzeti bűnmegelőzés megkerülhetetlen eleme lett. A bűnelkövetők nem tisztelik az országhatárokat, sőt a nemzetek eltérő jogrendjét, adó- és gazdaságpolitikáját kihasználva követik el a bűncselekményeket. Emiatt is döntött nemrégiben úgy az OPSZ elnöksége, hogy fórumot tartanak a határon túli, de szomszédos országbeli polgárőr szervekkel közösen, bízva abban, hogy a határokon átívelő bűnmegelőzési tevékenységnek a helyi lakosság lesz a haszonélvezője. A Kárpát-medencei Polgárőrök I. Bűnmegelőzési Fórumát Csubákné Besesek Andrea, Baja város alpolgármestere köszöntötte, majd dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke tartott előadást. Mint mondta, az OPSZ teljes vezetése, valamennyien nemzeti érzelműek, és szívükön viselik a külhoni magyarok biztonságát. Beszédében hangsúlyozta, hogy a biztonság iránti igény ma már világszerte középpontba került. „Büszkén hirdethetjük azt, hogy Magyarország kormánya és a magyar rendőrség frappáns, ugyanakkor csattanós választ adott a biztonság 21. századi kihívásaira. Nem véletlen, hogy hazánk ma az egyik legbiztonságosabb ország.” Az elnök beszélt arról is, hogy a civilek miként tudnak részt venni a bűnmegelőzésben, hogy mennyire fontos a rendőrséggel és az önkormányzatokkal az együttműködés.
Dr. Mészáros Bence rendőr ezredes, egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának tudományos és nemzetközi dékánhelyettese, a Kriminalisztikai Intézet Bűnügyi Stratégiai Tanszékének vezetője a bűnmegelőzés aktuális kérdéseiről tartott rövid ismertetőt. Ebben külön kitért a Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégiára, az intézkedési terv megszületésére, a különböző bűnmegelőzési programok helyzetére, állapotára. Az áldozattá válás elkerülése kapcsán szót ejtett az internetes zaklatásokról, valamint arról, hogy a fiatalokat a bűnüldözők az interneten keresztül tudják a legjobban és leghatékonyabban elérni. Prof. dr. Sallai János rendőr ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar egyetemi tanára, a Magyar Rendészettudományi Társaság elnökségi tagja egy kis történelmi visszatekintéssel kezdte beszédét, ahol felelevenítette, hogy önkéntes bűnmegelőzők már az 1848–49-es szabadságharc idején is léteztek, akiknek akkor a haza védelme volt a feladatuk. A ma használatos rendőr szót is 1833-ban jegyezték fel először. Beszélt arról is, hogy a bűncselekmények bárhol, bármikor megtörténhetnek, erre fel kell készülni.
A fórum alkalmat adott arra, hogy kárpátaljai, vajdasági, székelyföldi és magyarországi szakemberek bemutassák eredményeiket, és eszmét cseréljenek a tapasztalataikról.
Forrás: opsz.hu