2018. szeptember 8-n, az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) által, a járási koordinátoroknak tartott szakmai fórumon bemutatták, az OPSZ működését, hasznos és gondolatébresztő előadásokkal, majd a „A Szomszédok Egymásért mozgalom (SZEM) megújítása és jövőbeli lehetőségei” c. pályázati programját, és átadták a díjakat. Karunk hallgatói közül Moni Anett, Nemoda Arnold és Margitics József, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Rendészettudományi Kar, rendészeti igazgatás, biztonsági szakirány hallgatói díjazták. Az eseményre személyes meghívást kaptak dr. Túrós András ny. rendőr altábornagy, OPSZ elnöktől.
Az előadás sorozatután, Dr. Christián László tanszékvezető, OPSZ elnökségi tag, egyben a SZEM tagozat elnöke, tájékoztatta az eseményen részvevőket a pályázat részleteiről és céljairól. Ezt követően adták át a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Polgárőrség-pályázat-nyerteseinek díjait. Az NKE pályázatnyertes kategóriájában elismerést kaptak:
I. Margitics József (a pályamunka címe: A Szomszédok Egymásért Mozgalom Tahitótfalu községbe történő bevezetésének lehetőségei és várható pozitív hatásai);
II. Nemoda Arnold (a pályamunka címe: A Szomszédok Egymásért Mozgalom tovább fejlesztési lehetőségei a közösségi média felhasználásával, a generációk internethasználati és internetezési szokásai tükrében.)
III. Moni Anett (a pályamunka címe: A Szomszédok Egymásért mozgalom megújulása és jövőbeli lehetőségei Kőbányán, valamint az itt lévő polgárőrségek bemutatásáról, lakossági megítélésükről, továbbá szerepükről és a kerület közbiztonságra gyakorolt hatásáról)
A díjakat dr. Túrós András az OPSZ elnöke és Dr. Christián László SZEM tagozat elnöke adták át.
A hallgatói pályázat célja volt, saját kutatásainkkal hozzájárulni az OPSZ tudományos tevékenységéhez. Az elkészült pályamunkánkban egy általunk kiválasztott település közbiztonsági helyzetét mutattuk be, továbbá feltérképeztük a helyi polgárőrség tevékenységét. Fontosnak tekintettük, hogy részletesen megvizsgáljuk a helyi polgárőr egyesület együttműködését az önkormányzattal, illetve a rendőrséggel. Mind a hárman külön–külön az általunk kiválasztott településen megfigyelhető legjobb SZEM gyakorlatokat fogalmaztuk meg pályamunkánkban, különösen a lakosság szemszögéből. Mivel a pályázati kiírás nevében is szerepelnek: a „SZEM megújítása” és „jövőbeli lehetőségei” szókapcsolatok, ezért törekedtünk a nemzetközi gyakorlatok feltérképezésére is.
A pályázat benyújtásához és elkészítéséhez Christián László tanszékvezető úrtól kaptunk motivációt. Ösztönözte a biztonsági szakirány hallgatóit, hogy minél többen merüljenek el a kutatás és a pályázat írásban, ezzel is szélesítve szakmai ismereteinket.
Szöveg: Arnold Nemoda
Fotó: Sebestyén Jenő