A Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszék októberben rendkívüli állománygyűlést szervezett az Oktatási Épület 212-es termében, számba venni a tanszék fennállása óta született legfontosabb eredményeit, továbbá, hogy a hallgatók és az oktatók találkozhassanak a támogató partnercégek és szervezetek képviselőivel. Az állománygyűlésen a tanszék partnercégei és -szervezetei, oktatói, a biztonsági szakirány első-, másod-, és harmadéves nappali munkarendű hallgatói (több mint hetvenen) vettek részt.
Az állománygyűlésen részt vett partnercégek és – szervezetek képviselői; a Justice Security Kft.: Dr. Bartóki-Gönczy Balázs, jogi és gazdasági igazgató; In-Kal Zrt.: Dr. Lovas Kázmér Attila, ügyvezető; Nevada Security Kft.: Balasi András Barnabás, területi vezető; Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság: Horváth Andrea és Vleszák Tibor; Magyar Biztonsági Fórum: Papp Róbert elnök.
Az állománygyűlés keretében Dr. Christán László tanszékvezető röviden mérleget vont a Tanszék 2013-as alapítása óta eltelt időszakról és ismertette az eddig elért főbb eredményeket, mérföldköveket. Néhány közülük: a biztonsági szakirány felvételi pontszáma 258 pontról 350-re emelkedett, az érdeklődés jelentősen megnőtt. Sokan első helyen jelentkeznek a szakirányra, ahol 2014-től már államilag finanszírozott helyek is rendelkezésre állnak. A 2013-as induláskor 2 fős tanszéki oktatói állomány mára 7 főre bővült, közöttük kiváló gyakorlati szakemberekkel, biztonsági vezetőkkel, oktatásszervezési referenssel.
Az itt megszerzett diplomával kiváló helyekre és pozíciókba tudtak elhelyezkedni a biztonságis hallgatók, köszönhetően a tanszék kiterjedt és bővülő partnerhálózatának, amely több mint 20 magánbiztonsági és önkormányzati rendészeti céget és szakmai szervezetet ölel fel. A tanszék új, jól felszerelt biztonságtechnikai szaktanteremmel is rendelkezik (Oktatási Központ 211.) és a hallgatók immár csúcsminőségű Helikon-Tex technikai ruházat, Original Swat bakancsot hordhatnak a támogatóknak köszönhetően.
A biztonsági szakirányon folyó képzés teljesen megújult, 2 választható specializációval (Magánnyomozó és elektronikus információbiztonsági; valamint önkormányzati rendészeti) működik és 7 tankönyv született az elmúlt években, valamint gőzerővel folyik a mesterképzés előkészítése és az egyetemi polgárőrség megszervezése is.
Christián László tanszékvezető ünnepélyesen megkért minden hallgatót, hogy látogasson vissza a középiskolájába és népszerűsítse egyetemünket, karunkat és szakirányunkat.
A tanszékvezető ezek után bemutatta a tanszék három új oktatóját: Kardos Pál (az Országos Polgárőr Szövetség katasztrófavédelmi alelnöke, a Budapesti Polgárőr Szövetség elnöke, a Zuglói Önkormányzati Rendészet igazgatóját), dr. Bartóki-Gönczy Balázs PhD. (a Justice Security Kft. gazdasági és jogi igazgatóját) és dr. Tiszolczy Balázs PhD-t (Fortix Consulting Kft. vezető tanácsadóját). Bejelentette, hogy a MÖR Tanszék demonstrátorának jelen tanévre az öt jelentkező közül Margitics József végzős hallgatót választották.
Az állománygyűlés egyik kiemelt célja volt a partnercégek és szervezetek által felajánlott mentorprogramok bemutatása. A szakmai mentorprogramra évfolyamtól függetlenül pályázhatnak a hallgatók, amennyiben megfelelő a tanulmányi eredményük és kellő motivációval rendelkeznek. A mentorprogramot elnyerő hallgatók havi 20.000-50.000 Ft támogatásban részesülhetnek, folyamatosan kapcsolatot kell ápolniuk a kijelölt mentorral és bekacsolódni a partnercég tevékenységébe. A mentor által megjelölt témában kutatást kell végeznie és a partnercégnél kell a nyári gyakorlatot eltölteni. A program végén a jól teljesítő hallgatók munkalehetőséget kaphatnak. Összességében; kivételesen jó lehetőség a hallgatók számára megismerni a szakma gyakorlati működését, tapasztalatot szerezni és kapcsolatokat építeni. Minden megjelent képviselő bemutatta a cég, szervezet tevékenységét és ismertette a mentorprogram részleteit, majd kötetlen beszélgetésre nyílt lehetőség.
*
A hallgatók személyes benyomásai az állománygyűlésről:
III. évfolyam
Harakály Fruzsina: Örülök, hogy mindhárom évfolyam részt vett az állománygyűlésen, ezáltal kicsit megismerhettük az elsősöket is. Meglepődtem, hogy milyen magas pontszámokkal érkeztek hozzánk néhányan közülük. Minden résztvevő hallgatónak “újabb kapuk nyíltak ki”, a megjelent partnercégeknek, és beszélgetési lehetőségünknek köszönhetően. Első kézből kaphattunk tájékoztatást mentorprogramjaikról, ami nagy motivációt jelenthet az érdeklődőknek. Új tervekről is szó esett, mint pl. az egyetemi polgárőrség létrehozása, ami nagyon hasznos lehet az egyetem számára is.
Iván Dominik: Családiasnak éreztem, hogy együtt lehetett a biztonsági szakirány minden nappali tagozatosa. Jó volt látni, megismerni a három új oktatónkat. Az előadások közül nekem az In-Kal Zrt. képvislőjéé tetszett legjobban. Bemutatta a rendezvénybiztosítás szervezési hátterét összetettségét. Ezeket résztvevőként sohasem éreztem és azt, amitől gördülékenyen működik egy rendezvény és biztonságban érezhetem magam. Mivel a nyári gyakorlatom a Fővárosi Önkormányzati Rendészetnél töltöttem, így kicsit nosztalgikus és kellemes volt hallani előadást a már ismert feladataikról. Remélem továbbra is így fejlődik a szakirány és a tanszék, ahogy most is megtapasztalhattam!
II. évfolyam
Polyák András György: Szerintem nagyon hasznos és jó kezdeményezés a szakirány számára, ez az állománygyűlés, mivel így nem az elsajátított elméleti tananyagot összevethettük a működő gyakorlattal, ami igen tanulságos volt. Nekem legjobban az In-kal Security mentorprogramja és munkalehetőségei keltették fel érdeklődésem. Szerintem jó, hogy nyáron nem csak dolgozni, de kikapcsolódni is lehet ez által. A Magyar Biztonsági Fórum pályázata is felkeltette figyelmem; érdekes lehet megkérdezni egy-egy biztonsági őrt, bele látni, hogy ők mit gondolnak a munkájukról, mennyire tartják fontosnak, amit csinálnak, és tisztában vannak-e azzal, mennyi mindenért felelősek.
Fekete Emiliána: Már előtte is gondolkoztam, hogy jelentkezem a FÖRI mentorprogramra, de most eldöntöttem, hogy megpróbálom. Gyakorlaton is ott voltam, akkor is nagyon tetszett. Az MBF által meghirdetett pályázat is érdekel. Ha mások is lesznek, akik úgy döntenek, hogy próbálják a munkát, egy 3 fős csapatban, szívesen részt vennék benne.
I. évfolyam
Simonics András István: Örültem tanszékvezető úr bejelentésének, hogy hónapokon belül megkezdi működését az Egyetemi polgárőrség. Nyilvánvalóan látszik, hogy ezek a cégek igénylik a minőségi vezetői utánpótlást, ami nagyon pozitív dolog a tanszéknek és a szakirány hallgatóinak. Érdekesnek tartottam a az új oktatók és a partnerek bemutatkozását, a megajánlott programokat. Remek érzés volt a végén beszélgetni a vezetőkkel, kérdezgetni őket! A cégek ajánlatai alapján, érdemes tanulni, hiszen egy ilyen program elnyerése nagyban hozzájárul a karrier-építéshez. A mentorprogramok elősegítik a képzés már így is magas színvonalának emelését.
Koller Richárd: Az állománygyűlésen a fő szerep természetesen a vendégeké, illetve a mentorprogramoké volt, és rögtön több nagyon jó lehetőséget is kaptunk. Láthatóan a biztonsági szakirány évről évre egyre erőteljesebben fejlődik.
Sipos Péter: A mentor programok segíthetnek a specializálódásban. A partnercégeknek szükségük van a diplomát megszerző szakemberekre, ezért információval és gyakorlati tapasztalattal látják el a szakirány hallgatóit.
Köszönöm az anyag elkészítésében segítőket, külön a szakaszparancsnokoknak: Szalárdi Tamásnak, Polyák András Györgynek és Hattinger Fanninak.
Szöveg és fotók: Margitics József