Egy évtized a rendőrség kötelékében

Magyarországnak a schengeni térséghez való teljes jogú csatlakozásáról és annak következményeiről tartott tanácskozást a Rendészettudományi Kar határrendészeti tanszéke, „Egy évtized a Rendőrség kötelékében” címmel.

A rendezvényen szó volt a szervezeti változásokról, így például a határőrség és a rendőrség integrációjának tízéves tapasztalatairól. A feladatrendszert érintő kihívások közül pedig a schengeni értékelő ellenőrzések és tömeges méretű illegális bevándorlás kezelése volt terítéken. Kovács Gábor r. dandártábornok, az NKE oktatási rektorhelyettese köszöntőjében a sikeres szervezeti integráció jelentősége mellett a határrendészeti szolgálati ág szervezeti kultúrájának, értékeinek a megőrzését hangsúlyozta. Hautzinger Zoltán oktatási dékánhelyettes a szakterületi tudományos és kutatási eredmények feltárásának és megjelenítésének fontosságát emelte ki beszédében. Balázs László r. ezredes, az ORFK Rendészeti Főigazgatóság határrendészeti főosztályának vezetője a szolgálati ág helyét, szerepét foglalta össze. A szárazföldi határszakaszokon a szervezeti és feladatrendszert érintő főbb változásokról Gáll József r. alezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg MRFK Határrendészeti Szolgálatának vezetője, a légi határforgalom-ellenőrzéssel kapcsolatosakról pedig Pozsgai Tamás r. alezredes, a Repülőtéri Rendőr Igazgatóság Határrendészeti osztályának vezetője beszélt. A végrehajtói tapasztalatok értékelését követően a képzési rendszer és tudományos tevékenység változásait tekintették át a részvevők. A tiszthelyettes-képzést Bardócz Csaba r. ezredes, a Szegedi Rendészeti Szakgimnázium igazgatója, a tisztképzés mérföldköveit Balla József r. ezredes, az RTK Határrendészeti Tanszék vezetője, a konferencia levezető elnöke értékelte. A rendőrségi tudományos kutatások szakterületet érintő általános irányairól Németh József r. ezredes, a Rendőrség Tudományos Tanácsának elnöke szólt, míg a Rendőrség és a Határrendészeti Tanszék részvételével zajló Horizont 2020 kutatási és fejlesztési projektek eredményeit Székely Zoltán r. őrnagy és Zsákai Lénárd r. hadnagy ismertették. A technikai eszközbemutatóval és interaktív prezentációval színesített előadás a múlt értékeinek megtartása és továbbadása mellett a szakterület előtt álló jövőbeni feladatokra irányította a hallgatóság figyelmét. Az előadásokat az egyetemi polgárok, a szakma tevékeny művelői és kutatói, valamint a már nyugállományba helyezett szakemberek is nagy érdeklődéssel hallgatták, ami szintén kifejezte a határrendészeti tudományos tanácskozás múltból építkező, de jövőbe mutató üzenetét.

Szöveg: Vedó Attila

Fotó: Bodó Pál