NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Átadták a Lónyay Menyhért tanulmányi díjat

Szalka Levente végzős vám- és jövedéki igazgatási szakirányos pénzügyőr tisztjelölt kapta az idén az önálló magyar pénzügyőrség megalapítójáról elnevezett elismerést.

A díjat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vezetője, Sors László államtitkár, címzetes egyetemi docens képviseletében Vankó László pénzügyőr dandártábornok, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bűnügyi főigazgatója adta át a NAV vezető munkatársai – köztük Bakai Kristóf Péter pénzügyőr ezredes, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vámszakmai szakfőigazgatója –, valamint a Rendészettudományi Kar (RTK) vezetői és oktatói jelenlétében.

Az önálló magyar pénzügyőrséget létrehozó egykori pénzügyminiszterről, gróf Lónyay Menyhértről elnevezett tanulmányi díjat a Vám- és Pénzügyőrség országos parancsnoka alapította 2010-ben. A díj a korábbi Rendőrtiszti Főiskola, ma Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kara azon nappali munkarendes vám- és jövedéki igazgatási (vám- és pénzügyőri), illetve pénzügyi nyomozói (adó- és pénzügyi nyomozói) szakirányos hallgatói részére adományozható, akik kiemelkedő tanulmányi teljesítményükkel és átlagon felüli hallgatói aktivitásukkal, illetve magas szintű sport-, kutatási, vagy egyéb eredményeikkel kiérdemlik a Vám- és Pénzügyőri Tanszék és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vezetésének elismerését.

„A vizsgaidőszak nem most ért véget, hanem most kezdődik” – mondta a végzős hallgatókhoz szólva Bakai Kristóf Péter. A vámszakmai szakfőigazgató hozzátette: a NAV feladatai megvalósításához képzett munkatársakra van szükség, akik képesek rendszerben gondolkozva, alkotó módon alkalmazni az ismereteiket; akiknek belső igényük van a minőségre, akik szorgalmasak, kezdeményezőek, becsületesek és a végsőkig elkötelezettek hazájuk szolgálata iránt. Majd Ghandit idézve zárta köszöntőjét: „A különbség aközött, amit megteszünk és amire képesek lennénk, megváltoztathatná a világot.” Pallo József büntetésvégrehajtási ezredes, tudományos dékánhelyettes az elkötelezettség jelentőségéről beszélt, és hangsúlyozta: fontos, hogy együtt tudjunk örülni az elért sikereknek. A Vám- és Pénzügyőri Tanszék vezetője, Szabó Andrea pénzügyőr ezredes, egyetemi docens az elmúlt tanévet értékelve beszámolt a hallgatók által elért eredményekről, a kiadott, illetve készülő tanulmánykötetekről, jegyzetekről, és sorra vette az eseménydús tanév tanszéki rendezvényeit. Külön köszöntötte a korábbi díjazottakat, majd gratulált a végzős hallgatóknak sikeres vizsgáikhoz, hozzátéve: „Az öröm pillanataiban sem szabad megfeledkezniük arról, hogy a papír, amire diplomájukat nyomtatták, csak tudásuk pillanatnyi állapotáról tanúskodik: útravalónak megfelelő, de önmagában nem lesz elegendő ahhoz, hogy boldogulni tudjanak az életben. Ezért a diploma birtoklásánál fontosabbnak gondolom azt, ami e papír mögött rejlik, vagyis mindazt a tudást és készséget, amit az oktatás folyamatában igyekeztünk átadni önöknek.” A végzős hallgatók nevében Sugár Attila Richárd idézte föl az egyetemi évek jellegzetes pillanatait, majd leendő tiszttársaihoz szólt: „Bizonyítsuk be, hogy ha ilyen korrekt módon állnak az egyetem kapuit elhagyó tisztekhez, akkor azok legjobb tudásuk szerint a testület hasznos tagjaivá válnak, rövid időn belül!”

Az ünnepség alkalmat adott további elismerések átadására is. Dékáni elismerést kapott Páhi Attila pénzügyőr alezredes, a NAV Bűnügyi Főigazgatósága Titkársági Főosztályának vezetője, Magyar-Áhel Eszter, a NAV Bűnügyi Főigazgatósága Revizori Főosztályának vezetője, valamint Krepsz Balázs pénzügyőr alezredes, a NAV Bűnügyi Főigazgatósága Bűnügyi Információ-Technológiai és Adatmentő Főosztály Adatmentési és Információfeldolgozási Osztályának vezetője. Mindhárman rendszeresen hozzájárulnak ahhoz – előadásokkal, illetve jegyzetírással –, hogy a pénzügyőr tisztjelöltek minél életközelibb példákon keresztül ismerkedhessenek meg leendő hivatásuk szépségeivel és kihívásaival.

Szöveg: Deák József, Suba László

Fotó: Bodó Pál