CEPOL – NKE együttműködés folytatása

Immár harmadik alkalommal nyerte el a CEPOL keretpartneri státuszt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE). Az előző négy évre szóló szerződés idén nyáron lejárt, az NKE sikeres pályázatot nyújtott be a keretpartneri szerződés újbóli megkötésére a 2021 – 2024-es időszakra. Az együttműködésben elsősorban a Rendészettudományi Karnak (RTK) van szerepe, ezért a kapcsolattartó személy Mészáros Bence r. ezredes, az RTK nemzetközi dékánhelyettese. Magyarországon az NKE-n kívül még a Belügyminisztérium Nemzeti Oktatási Központja (BM NOK) rendelkezik CEPOL keretpartneri státusszal.

A CEPOL (European Union Agency for Law Enforcement Training) egy európai uniós ügynökség, amely képzések révén támogatja az európai és nemzetközi bűnüldözési együttműködést. A CEPOL-lal az elmúlt években szoros és kölcsönösen előnyös szakmai kapcsolatot építettünk ki. 2015 júliusában első alkalommal az NKE és a BM NOK együtt szervezte meg a „Gyűlölet-bűncselekmények” („Hate crime”) 5 napos angol nyelvű kurzust 30 uniós rendőrtiszt részére. 2016-ban és 2017-ben az NKE volt a szervező házigazdája a CEPOL éves „Nemzetközi Kutatási és Tudományos Konferencia” – jának („Research and Science Conference”). 2020-ban ismét egyetemünk nyerte el a pályázók közül a szervezés lehetőségét. Az októberre tervezett konferenciát a koronavírus következtében kialakult helyzet miatt online formában tartják meg 2021 tavaszán. Az NKE konzorciumi tagként, az első modul (Kutatásmódszertan) szervezőjeként részt vett a CEPOL „Rendészet Európában”, uniós mesterprogramban („Policing in Europe Joint Master Program” – EJMP) mindkét alkalommal (2015–2017, 2017–2019). A négy év alatt aktív képviselettel rendelkeztünk a mesterprogramok szakmai és vezető bizottságaiban (Master Program Committee és Steering Committee) és oktatói körében. Az NKE szakmai megítélésében kiemelt eredménynek tekinthető a CEPOL uniós mesterprogramban való részvételünk. A CEPOL keretpartneri hálózata (60 felsőoktatási/kutatói, rendvédelmi, kormányzati szerv az EU tagállamaiból) egy, a rendészettudomány területén jelentős nemzetközi reputációval rendelkező szakmai tudományos platform, amely lehetőséget nyújt az NKE számára a kapcsolatépítés mellett konkrét szakmai együttműködések, közös publikációk, szakmai programok kiépítésére. A keretpartneri státusz lehetőséget nyújt a tagállami intézményeknek – így az NKE-nek is – pályázat elnyerése útján rendészeti szakmai képzések, szemináriumok szervezésére a rendvédelem és az igazságszolgáltatás területén dolgozók számára.

Szöveg: Mészáros Bence, Deák József

Címkék: hírek CEPOL 2020