A Rendészeti Magatartástudományi Tanszék hagyományosan, ezúttal 2020. december 1-jén rendezte meg a civil, segítő szakterületekről szóló szakmai napját. Ezek megismerése, megértése ugyanolyan fontos a rendészeti szakemberek számára, mint saját belviláguké.
Tanszékünk egyik fontos alapozó tantárgya az elsőévesek Társadalmi és kommunikációs ismeretek kurzusa. Ennek keretében nappalis hallgatóinkkal most először volt lehetőségünk 60 órát eltölteni, ráadásul kiscsoportokban. A tíz héten át tartó heti 2 x 3 óra olyan, viszonylag nagy időkeretet adott, amelybe a korábbiaknál sokkal jobban belefért, hogy néha átadjuk a „katedrát” másoknak, akiktől nemcsak másként, de mást és többet is tanulhatnak a diákok, mint tőlünk, megszokott tanáraiktól.
A szűken értelmezett rendészeti szakterületen kívüli civil világ, az abban működő egyes segítő szakterületek megismerése, megértése ugyanolyan fontos a rendészeti szakemberek számára, mint saját belviláguké. A félév során a kisebb tanulócsoportokba meghívott vendégek nagyobb része inkább ezt a betekintést tette lehetővé.
Az idei szakmai napon a rendészeti szakterületről való kitekintést segítendő Oriold Károly a Lélekben Otthon Alapítványtól, Kósi Viktória a Fehér Gyűrű Egyesülettől, Juhász Péter és Páger Pál a Budapesti Javítóintézetből, dr. Petke Zsolt a Nyírő Gyula Kórházból, Nagygyőr Csilla az ORFK-ról, Malét-Szabó Erika pedig a BM-ből hozták el tudásuk legjavát.
Amikor egy tisztjelölt (ők alkották a délelőtti fő célcsoportot) vagy egy még pályájának viszonylag az elején tartó tiszthelyettes (ők voltak a délutáni célcsoport) arra adja a fejét, hogy tudását felsőfokú tanulmányok során mélyítse, nyilván az ún. rendőrszakmai tananyagot tartja elsődlegesnek. Mi, magatartástudományokkal foglalkozók a rendészeti képzésben immár 30 éve annak elfogadtatásán dolgozunk, hogy a szakmai tudásnak nem csak járulékos, hanem kifejezetten szerves része a szociális, társas kompetenciák magas szintű megléte. Ehhez járulunk hozzá „tudományainkkal”, rendelkezésre álló eszközeinkkel, módszereinkkel.
Az öngyilkosjelöltek, az áldozatok és sértettek, a kibicsaklott sorsúként bűnelkövetővé váló, ám a közösségekbe visszaillesztendő fiatalok, a különböző addikciókkal (függőségekkel) küzdők, a gyermekek – csupa olyan ügyfél, akikről e szakmai napon magas nívójú előadások szóltak. Nem utolsósorban pedig a rendészeti alkalmassági vizsgálatok változásának aktualitásairól is hallhattunk.
Lelkes, elkötelezett, saját szakmájukhoz szenvedélyesen viszonyuló előadókat ismerhettünk meg vagy találkozhattunk velük újra. A hallgatók sokat tanulhattak ma is az összefoglaló jellegű előadásokon, hisz az elméleti és gyakorlati alapokat foglalkozásainkon már megismerhették. Szakmai napjainkon nem csak a hallgatókat célozzuk meg. Ugyanilyen fontosnak tartjuk, hogy mi magunk, egyetemi oktató kollégáink, illetve a rendészeti tevékenységet segítő szakemberek is összejöhessenek, és tanulhassanak egymástól egymásról. Ha ezúttal fizikailag nem is, de az online térben szintén igyekeztünk képviselni ezt a fajta szinkronicitást.
A szakmai nap további érdekességeiről itt olvashat: http://www.nyelvilektoralas.hu/szakmai-nap-embertol-emberig/
Szöveg: Molnár Katalin, Hegedűs Judit, Deák József
Foto: Hegedűs Judit