Az NKE vám- és pénzügyőri képzése, a vámszakma valamennyi fontos elemét tartalmazó oktatási programjai révén, a tanszék elnyerte az Európai Bizottság Adó- és Vámügyekért felelős Főigazgatósága (DG TAXUD) elismerését. Ez az eljárás értéket teremt a programokra jelentkező hallgatók, a felsőoktatási intézmények, az Európai Bizottság és a tagállami bevételi hatóságok nézőpontjából is.
De összességében miért is kaptuk ezt az elismerést?
Karunk Vám- és Pénzügyőri Tanszékén az oktatott szakmai tantárgyak leképezik a pénzügyőri munka szerteágazó tevékenységeit.
Ismerjük meg először, ki is a pénzügyőr és milyen feladatai lehetnek!
A pénzügyőr a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) – jellemzően – fegyveres rendvédelmi feladatokat ellátó munkatársa, aki szolgálatát a NAV vámigazgatási, a bűnüldözési, valamint a rendészeti szakterületén látja el. A rendészeti és vámigazgatási feladatokra leginkább a vám- és pénzügyőri szakirány képzése készít fel. Ugyanis itt megismeri a hallgató a speciális vámpolitikai, vám- és eljárásjogi, kereskedelmi vámtarifa-, valamint az áfát, a személyi jövedelemadót, a társasági adót, illetve a jövedéki adót érintő szabályokat. Mindezek birtokában a pénzügyőr képes lesz ellátni Magyarország európai uniós tagságából eredő, a magyar vámigazgatásra háruló nemzetközi elvárások szerinti feladatokat.
Az adó- és pénzügyi nyomozó szakirányt választók a NAV hatáskörébe tartozó bűncselekmények (leginkább pl. költségvetési csalás, csődbűncselekmény, továbbá szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése, iparjogvédelmi jogok megsértése stb.) nyomozásával kapcsolatos tudást szereznek. Megismerkednek az adórendszerrel, a fontosabb vámjogi szabályokkal, a hatáskörbe utalt bűncselekmények elkövetési módjaival és alapos számviteli ismereteket szereznek. Mindezek mellett természetesen elmélyülnek a bűnügyi munka módszertanában és a NAV adatbázisainak bűnügyi célú elemzésében. A szakirányon végzettek kellő tárgyi tudással rendelkeznek a bűnüldöző munkához. Így hathatós intézkedéseket tudnak tenni az EU és Magyarország gazdasági rendjét sértő cselekmények gyanúja esetén a megelőzés, a felderítés, illetve az elkövető felelősségre vonása érdekében.
A képzés során a tanszék – az elméleti oktatás mellett – nagy hangsúlyt fektet a gyakorlati ismeretek átadására. Ennek keretében több napos szakmai gyakorlatokat szervez a NAV megyei és egyéb szakmai igazgatóságainak, intézeteinek (pl: Repülőtéri Igazgatóság, Bevetési Igazgatóság, Szakértői Intézet) bevonásával. Mindemellett számos alkalommal szervez látogatást a NAV együttműködő ügyfélkörét képező gazdálkodókhoz, adóalanyokhoz, pl.: logisztikai központok, sörgyár, dohánygyár, szeszfőzde, stb. A gyakorlat során szerzett tapasztalatok, valamint az ennek lebonyolításában segédkező hatósági és ügyféli oldal visszajelzései folyamatos megújulásra, önreflexióra serkentik a tanszéki oktatást.
Mindezeken túl arra is odafigyel a tanszék, hogy a pénzügyőr hallgatók egyéb kompetenciáikat is fejleszthessék. A NAV ugyanis megfelelő tréningekkel támogatja, a hallgatók könnyebb és gyorsabb beilleszkedését a leendő munkahelyükre.
Így a négyéves – levelező munkarendben hároméves – alapképzés és a kétéves mesterképzés során egymásra épülő ismeretek birtokában a szakirányainkon végzett pénzügyőrök megfelelő szakmai és gyakorlati felkészítést kapva képesek lesznek a NAV bármely szakterületén a magyar társadalom számára is hasznos, értékes tevékenységet ellátni. Munkájukkal, elkötelezett hozzáállásukkal szolgálják a gazdasági rend védelmét, biztosítják a piacon a tisztességes versenyt, védik a magyar ipart, megóvják az emberek egészségét és a környezetet.
A Vám- és Pénzügyőri Tanszék kiemelt figyelmet szentel a tudományos tevékenységre is. Ennek keretében az elmúlt években számos nemzetközi és hazai tudományos konferenciát szervezett, oktatói jónéhány tudományos publikációt, tanulmányt és szakkönyvet jegyeznek. A tanszék hallgatói aktív szerepet vállalnak a házi és országos TDK versenyeken, ahonnan kiemelt helyezésekkel, díjakkal térnek vissza.
Mindemellett komoly hangsúlyt fektetünk a hallgatói tanulmányok ösztönzésére is. Immáron 10 éves hagyománnyal bír az adott év kiemelkedő végzős pénzügyőr hallgatóit jutalmazó Lónyay Menyhért tanulmányi díj, illetve a hallgatók motiválását szolgálja az évente adható kiváló hallgatói cím is.
A képzési, szakmai, tudományos munkán túlmenően hallgatóinknak jut idejük szabadidős tevékenységekre is. Az egyetem által nyújtott számos sportolási lehetőségen túl aktív résztvevői az évenkénti pénzügyőr gólyaavató szakesteknek, amely keretei között vidám hangulatú vetélkedő részeként történik az első éves „gólyák” felavatása.
Nos, tanszékünk fentebb sorolt teljesítményét, eredményeit ismerte el az Európai Bizottság Adó- és Vámügyekért felelős Főigazgatósága (DG TAXUD).
Szöveg: Potoczki Zoltán, Deák József
Foto: Vám- és Pénzügyőri Tanszék; NAV