A hét idézete

„Pártatlan eréllyel, emberszerető kímélettel”

Az idézet az 1881. XXI. törvényből való, amely az 1873-ban államosított fővárosi rendőrség hatáskörét, illetékességét, feladatait és szervezetét szabályozta.

A törvény előkészületei során Pichler Nándor szerkesztőt kérték fel, hogy a megszületendő rendőrségről szóló törvény kapcsán fogalmazza meg elvárásait, gondolatait. Pichler kiállt a széleskörűen képzett, tudományosan is művelt rendőr eszméje mellett, akinek minden tettéért felelnie kell. Úgy gondolom, hogy az idézet mindkét gondolata máig érvényes lehet azon rendőrök számára, akik a polgárok biztonsága feletti őrködést hivatásukul választották. Talán nem véletlen, hogy az 1881. XXI. törvény hatálybalépést követően eltelt negyedszázaddal később is megjelent rendőri vonatkozású törvényeket tartalmazó kötet is ezt a mottót választotta.  Továbbá, ha megnézzük a rendőr tíz parancsolatot, akkor abból két tétel, a „légy emberséges” és a „ne légy részrehajló” szintén tetten érthető a mottóban. Véleményem szerint aki nap, mint nap a fentiek szellemében jár el, egyaránt kivívja bajtársai és a polgárok elismerését.

Sallai János r. ezredes, tanszékvezető, egyetemi tanár, Rendészettudományi Doktori Iskola vezető-helyettes

Rovatszerkesztő: Nagy-Tóth Nikolett Ágnes r. alezredes

Címkék: 2022 idézetek