A nem túl távoli jövőben akár egy drón segítségével is feltérképezhetővé válik majd egy bűnügyi helyszín, a nyomozók a repülő eszköz által készített, minden eddiginél részletesebb fotók alapján találhatnak meg például egy gyilkos eszközt anélkül, hogy a bűntett helyszínére lépnének – a mesterséges intelligencia és az informatika rendvédelmi alkalmazási lehetőségeiről a Belügyminisztérium informatikai helyettes államtitkára tartott előadást a Rendészettudományi Kar hallgatóinak és oktatóinak. Hajzer Károly hangsúlyozta: az alkalmazások használatának elsajátítására és tovább fejlesztésére szükség van a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel való együttműködésre is.
A jövőt építjük, a rendvédelem területén használt technika fejlődik, így az oktatásban is szemléletváltásra van szükség – fogalmazott az eseményen Kovács Gábor r. dandártábornok. A Rendészettudományi Kar dékánja szerint szükséges átvizsgálni a tantárgyi programokat, a bemutatott eszközöket és mesterséges intelligencián alapuló alkalmazásokat pedig be kell vezetni az oktatásba, ami ilyen módon élményszerűbbé válhat. Kovács Gábor a kari TDK-n indulni szándékozó hallgatók figyelmét arra hívta fel, hogy az államtitkár által felvillantott alkalmazások mind-mind élménydús kutatási lehetőséget, egyben témát kínálnak a tudományos diákköri részvételben.
Előadásában Hajzer Károly azokról a mesterséges intelligenciával is támogatott alkalmazásokról és informatikai rendszerekről beszélt, amelyek kapcsolatot teremtenek a védelmi szervek, a Belügyminisztérium és az állampolgárok között. Az egyik ilyen megoldás a NOVA Mobil, amely egy mobiltelefonnal működő arcképfelismerő alkalmazás. A rendszer a rendőrjárőr munkáját is segítheti például egy igazoltatás során, de a civil életben is alkalmazható mondjuk egy beléptetésnél. A rendőrség munkáját egy helyszínelő rendszer is támogathatja, amely elvégzi egy bűnügyi helyszín szemléjét és közhiteles módon jegyzőkönyvet készít, amely a hatósági tanú számára is hiteles – mutatott rá a rendszer innovációjára a Belügyminisztérium informatikai helyettes államtitkára, aki beszélt a VÉDA Közúti Intelligens Kamerahálózat hétköznapokban betöltött szerepéről is, ami évente 17-20 milliárd forint bevételt hoz az államnak. Mint mondta: az utak mentén felszerelt 365 VÉDA kapu és 160 mobil mérőeszköz adatait automatizált döntéshozatal segítségével dolgozzák fel és állítanak ki büntetés befizetésére felszólító csekket például egy gyorshajtás esetén. A NOVA Kajtár rendszer segítségével a kibertér bűnelkövetőinek nyomába eredhet a honi rendvédelem, míg a NOVA Border az egyes határállomásokon már működő határátlépést segítő kioskokat jelenti, ami automatizált határátlépést és az ellenőrzés felgyorsítását teszi lehetővé – sorolta az alkalmazásokat Hajzer Károly, aki szerint a közeljövőben drónok térképezhetik fel a bűnügyi helyszíneket, de lesz olyan alkalmazás is, amely akár egy feljelentés megtételében segítheti majd az állampolgárokat órákon át tartó várakozás nélkül.
Az előadáson bemutatták azt a kioskot is, amellyel a kormányablakban intézhetjük ügyeinket. A bemutatón egy születési anyakönyvi kivonat ügyintéző nélküli igénylését láthatták a résztvevők: a rendszer az azonosítás, arckép készítés, a nyilvántartások ellenőrzése és az ügyintézésről szóló bizonylat kinyomtatása után gyakorlatilag néhány perc leforgása alatt elindította az ügymenetet. Hajzer Károly elmondta: az ilyen kioskok hálózata bővül, a meglévő 15 helyszín mellé az idei év végéig további 400 eszközt telepítenek nemcsak a kormányablakokba, hanem egyebek mellett postahivatalokba is. Az államtitkár hangsúlyozta: a mesterséges intelligencia által támogatott alkalmazások rendészeti területen történő felhasználásának tökéletesítésében szükség van az NKE hallgatóira, akik a diploma birtokában használják majd ezeket, de az oktatókra is, akik megtanítják használatukat.
Szöveg: Tasi Tibor
Fotó: Szilágyi Dénes