Az RTK Büntető-eljárásjogi Tanszéke és a Magyar Rendészettudományi Társaság Bűnügyi Tagozata az „Ügyészség és a nyomozó hatóság kapcsolata az előkészítő eljárásban, illetve a felderítési és a vizsgálati szakaszban” címmel konferenciát szervezett az NKE Oktatási központjában.
Blaskó Béla ny. r. vezérőrnagy, egyetemi tanár, professor emeritus megnyitó gondolataiban elmondta, hogy az új büntetőeljárási törvény jelentős reformokat hozott a nyomozás büntetőeljárási szabályozását illetően. Bevezette az előkészítő eljárást, illetve a nyomozást felderítésre és vizsgálatra bontotta. Ezzel együtt átalakította az ügyészség és a nyomozó hatóság kapcsolatát. A vezérőrnagy kiemelte a konferencia célját is: az elméleti alapvetésen túlmenően az ügyészség és a nyomozó hatóság képviselői ismertették álláspontjukat arról, hogy a jogszabály nyomozást érintő eljárási szabályozása milyen gyakorlati változásokat hozott a nyomozások mindennapjaiba.
Finszter Géza egyetemi tanár, professor emeritus az Ügyészség és a nyomozó hatóság kapcsolatának elméleti alapvetéseiről fogalmazta meg gondolatait, Bárd Károlyt, Eötvös Károlyt, Finkey Ferencet és Erdei Árpádot idézte, elmondta, hogy a jog gyakorlata csak kellő elméleti megalapozottsággal együtt lehet megfelelő. Majd a törvényesség és a hatékonyság konfliktusba kerüléséről és összhangjáról beszélt.
Az ügyészség felügyeleti és irányítási tevékenységéről, a fejlesztés lehetséges irányairól beszélt Láng László ny. főosztályvezető ügyész, aki érdekes jogesetekkel színesítette az előadását, majd Szoboszlai-Szász Richárd László főosztályvezető ügyész fogalmazta meg gondolatait az ügyészség törvényességi felügyeleti tevékenységéről.
Szelei Pál r. ezredes, főosztályvezető a nyomozó hatóság és az ügyészség kapcsolatának változásairól című előadásában megosztotta a gyakorlati tapasztalatait a hallgatósággal.
Opauszki András r. ezredes, a Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatója a kiemelt ügyek nyomozásfelügyeleti és vizsgálati tapasztalatairól, Pál Adrián r. ezredes, bűnügyi budapesti rendőrfőkapitány-helyettes pedig a Fővárosi Ügyészségek és a nyomozóhatóságok kapcsolatáról fogalmazta meg gondolatait.
Szöveg: Nagy-Tóth Nikolett Ágnes r. alezredes
Fotó: Bodó Pál