NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Az Európai Akadémia tagjává választották Haller Józsefet

Október végén tagjai sorába választotta az Európai Akadémia Haller Józsefet, az NKE Rendészettudományi Karának egyetemi tanárát és a Rendészettudományi Doktori Iskola vezetőjét. A tagság a professzor munkásságának európai szintű elismerése.

Az Európai Akadémia (Academia Europaea) 1988-ban alakult meg. Fő célja a tudomány magas színvonalú működésének előmozdítása Európában, de két társadalmi missziót is felvállalt. Egyrészt azok felé a területek felé igyekszik terelni a tudományos kutatást, amelyeknek összeurópai jelentősége van, másrészt független tanácsadó szervként is működik az Európai Unió, valamint európai kormányok és szervezetek számára. Tagsága jelenleg 6–7000 között van; a tagok közül idén hárman, a korábbi években összesen 83-an nyertek el Nobel-díjat. A tagok többsége a nagy európai országok, elsősorban Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország tudósai közül kerül ki, de viszonylag sok tagjuk van Közép-Kelet Európában is, ezen belül Magyarország kiválóan teljesít. „A taggá választást egy javaslattétel előzte meg. Egy nemzetközi hírű tudós írt nekem, hogy szeretne taggá javasolni, és ehhez részletes információkat kért életpályámra vonatkozólag. Miután elküldtem, amit kért, társult egy másik nemzetközi hírű tudóssal, és ketten javasoltak felvételre. A javaslatot – sok más javaslattal együtt – megtárgyalta az Európai Akadémia Élettudományi Osztálya, amely támogatta felvételemet. A megválasztásnak természetesen örültem, de nem lepett meg.  A javaslattétel viszont meglepetés volt. Nem voltam tisztában azzal, hogy a korábbi tagok között vannak, akik figyelemmel kísérik tevékenységemet. Lényegében meglepetés és öröm” – mondta el honlapunknak Haller József.

A tagfelvétel hivatalos keretek között a szervezet éves közgyűléséhez kötődően történt Barcelonában. A közgyűlés előtti napon összeült az Élettudományi Osztály, ahol az új tagok bemutatkozhattak. Az idő rövidsége miatt szekciónként csak egy új tag tarthatott előadást. Haller József épp belekerült ebbe a kis, öt tagot számláló csapatba. Ezt követően röviden ismertették valamennyi új tag tudományos tevékenységét, majd az akadémia elnöke, Marja Makarow, valamint Kondorosi Katalin, az Élettudományi Osztály vezetője üdvözölte az új tagokat. „A tagság során tudományos tevékenységem egészét vizsgálták, de a figyelmet minden bizonnyal agressziókutatóként keltettem fel” – árulta el Haller József, aki jelenlegi kutatómunkája kapcsán beszélt arról is, hogy a laboratóriumi vizsgálatokról áttért a humán vizsgálatokra, amelyeket már több mint 20 éve végez ugyan, de korábban szinte csak „melléktevékenységként”.

Haller József neurobiológus, 2004 óta a Magyar Tudományos Akadémia doktora. Szakterülete a magatartás-neurobiológia és a kriminálpszichológia. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kriminálpszichológiai Tanszékének vezető professzora. Kutatási területe az agresszivitás, a drogok (kannabinoidok), a szorongás és a poszttraumás stressz-zavar viselkedési és neurobiológiai aspektusai. Két magyar és két angol nyelvű tudományos szakkönyv szerzője, valamint írt másfél tucat könyvfejezetet. Különböző nemzetközi folyóiratokban 158 tanulmánya jelent meg, amelyre több mint 6000 független hivatkozás érkezett. A Drogkutató Intézet igazgatójaként a tudományos kutatómunkák vezetője, az Interdiszciplináris Drogszemle szerkesztőbizottságának elnöke. 2021-től az NKE Rendészettudományi Doktori Iskolájának vezetője.

Szöveg: Tasi Tibor

Fotó: Drogkutató Intézet