Bozsó Zoltán bv. dandártábornok, intézetparancsnok meghívására a Rendészettudományi Kar biztonsági szakirányos hallgatói, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar Közigazgatási Jogi Tanszék hallgatóival közös intézetlátogatáson vettek részt a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet Venyige utcai objektumában.
Ahogyan arra Bozsó Zoltán az előadásában is rámutatott, a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet hazánk legnagyobb megyei jellegű intézete három, egymástól földrajzilag elkülönült – 1309 fő befogadására alkalmas – objektumból áll, melyek fő feladata a Budapesten és Pest megyében előzetesen letartóztatottak elhelyezése és előállítása.
Annak sokak által csak „Markó”-ként ismert I-es objektuma a XIX. század végén épült, akkori nevén a Törvénykezési Palota épületegyüttesének részeként. Kizárólag ebben az objektumban történik a fogvatartottak befogadása, nyilvántartásba vétele, szabadítása, illetve az előzetes letartóztatás foganatosítása. A Nagy Ignác utcai objektumba felnőtt, illetve fiatalkorú (előzetes, elítélt, megőrzéses, átadás-átvételi letartóztatott) férfi fogvatartottak kerülnek.
Az intézet II-es objektumát is magába foglaló épülettömb a Gyorskocsi utcában, 1923-ban, Jablonszky Ferenc tervei alapján épült. Ide elsősorban női fogvatartottak, de kisebb létszámban férfiak is kerülnek.
Az intézet III. objektuma – ahol a szakmai látogatás is megvalósult – az első magasépítésű börtön Magyarországon, melyet egy munkásszálló átalakítását követően, 2000-ben adtak át. A kizárólag férfi fogvatartottak elhelyezésére két nyolcemeletes börtönépület szolgál. Az intézetben a fogvatartottak munkáltatása elsősorban az objektumok működését szolgáló felújítási, karbantartási, illetve konyhai és ételosztási munkakörökben, továbbá az intézet területén üzemelő munkahelyeken történik. A reintegrációs célokat pedig az általános, közép- és szakiskolai oktatások, tanfolyamok segítik.
Az intézetparancsnok gyakorlati példákkal, személyes tapasztalatokkal színesített előadása és az intézet látogatása – amelyet ezúton is köszönünk – nagymértékben járult hozzá a hallgatóink jövőbeli munkájához szükséges elméleti és gyakorlati szaktudás elsajátításához, valamint egyedülálló szakmai élményt nyújtott részükre.
Szöveg: Kardos Pál, Lippai Zsolt, Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet, Nagy-Tóth Nikolett Ágnes
Fotó: Lippai Zsolt