V. Rendészet-Tudomány-Aktualitások – A rendészettudomány a fiatal kutatók szemével – 2023 címmel immár ötödik alkalommal tudományos konferenciát rendeztek a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) április 26-án a Doktoranduszok Országos Szövetségének Rendészettudományi Osztálya szervezésében, az NKE Doktorandusz Önkormányzata és a Magyar Rendészettudományi Társaság Magánbiztonsági Szekciójának támogatásával.
A tanácskozás főszervezőit Csontos-Nagy Ivett r. főhadnagy, doktorandusz, a Doktoranduszok Országos Szövetségének Rendészettudományi Osztályának elnöke képviselte és köszöntötte a nevükben, aki jelentős szerepet vállalt a konferencia szervezésében és lebonyolításában egyaránt. A konferencia fővédnökét, Kovács Gábor r. vezérőrnagy, az NKE Rendészettudományi Karának (RTK) dékánja képviseletében védnökként jelen voltak Mészáros Bence r. ezredes, nemzetközi dékánhelyettes és Haller József, a Rendészettudományi Doktori Iskola vezetője, tovább jelen volt Molnár Dániel, a Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) elnöke is.
A jelenlévőket Mészáros Bence r. ezredes köszöntötte, és átadta Kovács Gábor r. vezérőrnagy üdvözletét. Kiemelte, a Rendészettudományi Kar vezetése nagy örömmel figyeli a rendészettudományban kutató doktoranduszok utóbbi években nyújtott teljesítményének folyamatos fejlődését, amely egyrészt a publikációk, másrészt a doktori műhelyviták és védések számának jelentős növekedésében is megmutatkozik. A konferencia kapcsán útravalóul – saját tapasztalatait is példaként említve – hangsúlyozta, hogy a tudományos pályát választók számára a tudomány egész életen át tartó művelése, a szorgalmas, tisztességes munka hozza meg a várt eredményt. A magyar tudósok ezzel szolgálhatják a legjobban saját, Magyarország, de akár az egész világ tudományos fejlődését. Egy kis magból szárba szökkenő, majd hatalmassá váló növényhez hasonlította a tudomány fejlődését, melynek a jelen konferencia is egy fontos része.
Haller József köszöntője a történelmi múltat idézte. A Párizsi Egyetemet példaként említve a hallgatóságnak, ahol az első doktori fokozatok odaítélése akár napokig tartó heves vitákat váltott ki, melynek során egy-egy tudós tézisei védelme érdekében a tettlegességtől sem riadt vissza. Haller József kifejezte reményét arra vonatkozóan, hogy ezer év múlva a rendészettudomány magyar művelői is úgy tekintenek majd vissza a Rendészettudományi Doktori Iskola jelenlegi munkájára, mint ahogy a tudós társadalom tekinthet vissza a Párizsi Egyetemre. A Rendészettudományi Doktori Iskolának tehát még fejlődnie kell, ahogy a doktoranduszainak is. Az idei konferencia egyértelműen e folyamat egyik támogató eleme, amit ki kell használni arra, hogy az előadók tanuljanak egymástól és bővítsék akár az előadástechnikai, akár a gondolkodástechnikai tudásukat.
A DOSZ nevében Molnár Dániel elnök köszöntötte a jelenlévőket. Elmondta, hogy a szervezet jövőre lesz harminc éves, jelenleg körülbelül 10 000 doktorandusz érdekvédelmét, érdekképviseletét látja el. Emellett tudományszervezéssel is foglalkoznak. Értékelése szerint a DOSZ Rendészettudományi Osztálya láthatóan az egyik sikertörténete ennek, hiszen megalakulása óta, idén már ötödik alkalommal rendezi meg ezt a konferenciát. Ennek kapcsán megköszönte a NKE RTK vezetésének támogatását és a DOSZ Rendészettudományi Osztály vezetésének, tagjainak munkáját.
Az ünnepélyes megnyitót követően a program négy szekcióban, huszonkét előadással folytatódott. Az első szekció A rendészettudomány a fiatal kutatók szemével talán a leginkább heterogén előadásokat tartalmazta, az oktatástól, a klímaváltozáson át, a rendészet kevésbé (el)ismert területeivel bezárólag. A második szekciót Az igazságszolgáltatás, védelem, biztonság, a harmadik szekciót pedig Fiatalok, kiskorúak veszélyeztetettsége címmel tartották meg. A konferencia negyedik szekciója az idegennyelvű előadásokat tartalmazta, hat előadó, angol, spanyol illetve német nyelven osztotta meg a hallgatósággal kutatási eredményeit.
A konferencia előadásainak absztraktjaiból magyar és angol nyelvű absztrakt kötet készül, valamint az előadóknak lehetőségük van kutatásaik tanulmánykötetben történő publikálására is.
Szöveg: Mezei József és dr. Skorka Tamás János r. alezredes
Fotó: Szilágyi Dénes