NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Vám- és pénzügyőr hallgatók szakmatörténeti kalandtúrán

Az NKE RTK Vám- és Pénzügyőri Tanszéke a szakmai ismeretek magabiztos elsajátíttatásán túl, az általános műveltség körébe tartozó tudás fejlesztését is fontosnak tartva, 2017 óta évente szakmatörténeti kirándulást szervez a hallgatóinak. „Múlt nélkül nincs jövő, s mennél gazdagabb a múltad, annál több fonálon kapaszkodhatsz a jövőbe” – vetette papírra 1937-ben Babits Mihály. Gondolatait tovább fűzve kijelenthetjük, hogy egy hivatás mélyreható ismeretéhez hozzátartozik az adott szakma történetének ismerete is, ami túlmutatva az általános műveltség gyarapításának célján, hozzájárul a pénzügyőri identitás kialakításához, fejleszti az elemzési készségeket, így segíti a hivatásban való boldogulást is. 

A szakmatörténeti kirándulás egyben csapatépítő program is, ugyanakkor illeszkedik az egyetemi tananyaghoz, hiszen a szakmatörténeti tantárgy mellett az adóztatás kurzus keretében is foglalkoznak vám-, jövedék- és adózástörténettel. Ez a kalandtúra nem az órán tanultak reprodukcióját várja, hanem a hallgatók nyitottságára, kreativitására épít, a kombinatív gondolkodás széles körű alkalmazását feltételezi, így a kompetenciaalapú fejlesztés egyik lehetséges elemévé válik. Az egyes állomásokon a hallgatóknak nem az oktató által közölt ismeretek megértése a feladatuk, hanem az információk megszerzésében és feldolgozásában fontos szerepet játszik az aktív részvételük.

A hallgatók a kiránduláson kurzusonként, vagy a létszámra tekintettel tovább bontva (max. 10-12 fő), önállóan vesznek részt. A tematikus út során egy közös témához fűződő, különböző helyszíneken található látványosságokat ismerhetnek meg. A program a Ludovika Campus területéről indul, ahol a kurzusvezetők látják el az egyes csapatokat instrukciókkal, illetve itt kapják meg az első feladatot is, amelyet megoldva jutnak el a kezdő helyszínre. A tanszék oktatói végig figyelemmel kísérik a kirándulást, mivel a csapatoknak minden állomásról be kell jelentkezniük – a helyszínen készült fotóval igazolva a feladat teljesítését –, csak ezt követően kapják meg a következő feladatot. Az egyes helyszínekre való eljutást például a szakmai tudásukra épülő keresztrejtvényekkel, de irodalmi részletekkel, korabeli jogszabályi szöveggel, képekkel vagy korabeli újságcikkekkel segítik.

A kirándulás kiemelt célja a pénzügyőri hagyományok megismertetése, ápolása, az ehhez szükséges szakmai tájékozottság elmélyítése. A kirándulás állandó helyszínei közé tartozik a Pénzügyőr- és Adózástörténeti Múzeum, ahol a hallgatók nemcsak a Munkácsy utcai Schiffer-villa szecessziós épületét barangolhatják be, de egyúttal a NAV muzeológus kollégáinak szakavatott irányításával kaphatnak képet az elődszervezetek történetéről, bepillantást nyerhetnek a magyar adózás történetébe, valamint megismerhetik a múltbéli és jelenkori pénzügyi intézményeket is. Az idén több más épületbe is beléphettek a hallgatók, hiszen az oktatás és a szakmatörténet iránt elkötelezett munkatársaknak köszönhetően kiegészült a túra a Pénzügyminisztérium épületével, a Harmat utcai – a belső képzések helyszínéül lassan 100 éve szolgáló – iskolával és a NAV Központi Irányítás Könyvtárával.

Miközben a hallgatók megismerhetik kulturális örökségünk szellemi és tárgyi javait, a szakmatörténeti kirándulással fejleszthetjük olyan személyes kompetenciáikat, mint pl. a kreativitás, önfejlesztő képesség, valamint a kognitív kompetenciákat, mint a kombinatív, logikai, rendszerező, ismeretszerző, alkotóképesség, problémamegoldó, összefüggést kezelő képesség. Cél továbbá a közösségfejlesztés, az interaktivitás és a tevékenységalapú, szórakozva művelődés, tanulás támogatása. 


Szöveg: Czene-Polgár Viktória, Szabó Andrea, Deák József

Fotó: Vám- és Pénzügyőri Tanszék hallgatói