NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Bűnügyi helyszínelés a gyakorlatban

A Kriminalisztikai Tudományos Diákkör szervezésében ,,Bűnügyi helyszínelés a gyakorlatban” címmel tartotta meg előadását Királyné Kövesi Tímea r. őrnagy, melynek során több érdekes és nagy média figyelmet kapott ügy helyszíni fotóiba nyerhettek betekintést a Rendészettudományi Kar hallgatói.

Az előadás első felében a Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Technikai Osztályának történeti és jelenlegi működésének, valamint a bűnügyi technikusok munkájának rövid bemutatását követően az előadó olyan helyszíni képek és videók kíséretében adta át a hallgatóság részére a bűnügyi helyszínelés gyakorlati ismereteit, mellyel mindenki számára jól érzékelhetővé vált a szakterület fontossága. Az esetek döntő többségében az elkövető bűnösségének megállapításában az elkövetés helyszínén begyűjtött nyomok és anyagmaradványok nyújtanak a legnagyobb segítséget a hatóságok részére. Egy helyszínen rögzített ujjnyom, biológiai anyagmaradvány, szagminta vagy vérgyanús szennyeződés mind olyan bizonyító erővel bírhat, amely a bírósági eljárás során döntő bizonyítékként kerülhet értékelésre. Ezek felkutatása pedig csak úgy érvényesülhet, ha a helyszínelést végző technikusok a helyszín vizsgálata során az elkövető szemszögéből igyekeznek áttekinteni azt, hogy mi is történhetett ott az elkövetéskor. Ugyanakkor az őrnagy felhívta a figyelmet arra is, hogy sok esetben az áldozat szokásait is vizsgálni kell, hiszen a helyszínen lévő gyanús, szokatlan körülményeket csak ezáltal lehet kiszűrni. Hangsúlyozta továbbá azt is, hogy önmagában az elkövető vallomása még nem elegendő az ügy eredményes lezárásához, ugyanis az elkövető személyének kapcsolódnia kell az elkövetés helyéhez, ezen kapcsolat feltárásához pedig szükséges az alapos és szakszerű bűnügyi helyszínelés lefolytatása.

Királyné Kövesi Tímea r. őrnagy előadásában jól tükröződött a szakma iránti elhivatottsága, felkészültsége és gyakorlati tapasztalata, ezáltal a hallgatóságnak úgy tudta átadni a szakterülettel összefüggő ismereteket, hogy az mélyreható és hasznos tudásként rögzüljön.


Szöveg: Gombos Lili, Nagy-Tóth Nikolett Ágnes

Fotó: Bodó Pál