A rendészeti szervek és a hadsereg számára elérhető legújabb rendészeti és haditechnikai eszközöket és megoldásokat láthattak az érdeklődők a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kara és a MILIPOL Zrt. közös szervezésében megvalósuló kiállításon október 4-én a Rendészet Oktatási Épület és Kollégiumban.
Honvédelmi, rendészeti és katasztrófavédelmi célú felszerelések: fegyverzettechnikai eszközök, ruházati termékek, egyéni védőfelszerelések, tűzszerész eszközök, robottechnológiai megoldások, videórendszerek, árvízvédelemi fal, mentesítő anyag várta azokat, akik ellátogattak A legújabb rendészeti és haditechnikai eszközök és megoldások című tárlat nyitóeseményére.
Kovács Gábor r. vezérőrnagy megnyitóbeszédében kiemelte, hogy az RTK számára fontos, hogy hallgatóinak naprakész tudást adjon át a képzésben, amely során az elméleti ismeretek oktatása mellett a legkorszerűbb technikai eszközökkel is megismerkedhetnek. Az RTK dékánja úgy fogalmazott: a 21. századi, modern haderő fejlesztése és hazánk biztonságának garantálása csak a legfejlettebb eszközökkel érhető el. Hozzátette: Magyarország csak akkor lehet ütőképes, ha lépést tart a technológiai újításokkal, ezért biztonsági szempontból modern, csúcstechnológiát képviselő eszközökre van szükség. Kovács Gábor megemlítette azt is, hogy a karon létrejött a Fejlesztési Osztály, amely azzal foglalkozik, hogy a különböző innovációkat hogyan tudják bevonni az egyetemi oktatásba, ezt követően a kar, a jelen világ kihívásainak megfelelő képzésrendszeréről beszélt. „Arra kell felkészítenünk a hallgatókat, ami több tíz év múlva várható, és azt a képességet kell nekik átadni, hogy fogékonyak legyenek az innováció iránt, hiszen ők lesznek a jövő vezetői. Ez a kiállítás is ezt a célt szolgálja” – hangsúlyozta a dékán.
Balla József r. ezredes Kovács Gábor szavait megerősítve elmondta, hogy a kar egyedülálló a tekintetben, hogy „fejlesztési dékánhelyettesi portfólióval rendelkezik”, és kiemelt hangsúlyt fektet arra, hogy a hallgatók korszerű ismeretekkel rendelkezzenek. Az RTK általános és fejlesztési dékánhelyettese úgy fogalmazott, ezt a célt szolgálja, hogy a karon az alapkutatásokon túl innovációkat is megvalósítanak. „A cél az, hogy hosszú távon a gyakorlati problémákra tudományos megalapozottsággal adjunk választ, és kiépítsük azt a kapcsolati hálót, ami a piaci szereplőket is megszólítja” – fejtette ki. Az ezredes hozzátette: a szakma számára szükséges eszközöket piaci szereplők bevonásával igyekeznek továbbfejlesztetni, hogy valóban olyan eszközök álljanak rendelkezésre, „amelyek gyakorlati szempontból hozzáadott értéket képviselnek”. Az RTK céljai között szerepel az is, hogy a megvásárlandó eszközöket úgynevezett eszköz- és módszerspecifikus követelmények szerint minősítse – fogalmazott Balla József.
Kopácsi László, a MILIPOL Zrt. vezérigazgatója köszönetet mondott az RTK-nak a szervezésért, és a kiállítás megvalósulásában nyújtott támogatásáért. Miután ismertette, hogy a vállalat Magyarországon 30 éve piacvezető a rendészeti és katonai termékek szállítása és szolgáltatások fejlesztése vonatkozásában, arról tájékoztatott, hogy a kiállításon látható termékeket hat téma köré csoportosították – tűzszerész eszközök; katasztrófavédelem; fegyverzetet; ruházat és lövedékálló termékek, egyéni felszerelések; AXON videórendszer bemutatása, és a ghost-hood álcaháló. Kopácsi László megjegyzete: „a termékek zöme rendszersített használatban lévő eszköz valamelyik rendvédelmi szervnél vagy a honvédségnél”. Azért állítják ki ezeket, mondta, – azon túl, hogy az egyes társzervezetek figyelmét felhívják, hogy ilyen eszközöket hazánkban alkalmaznak – mert ezzel azt jelezik, hol holtart ma a rendvédelmi és a honvédelem, milyen eszközök állnak a rendelkezésükre.
Szöveg: Sallai Zsófia
Fotó: Szilágyi Dénes