Christián László r. dandártábornok, tanszékvezető egyetemi tanár, az NKE oktatási rektorhelyettesének meghívására Zanati Balázs (Canada Toronto Police Service 14 Division Neighbourhood Officer) tartott előadást az RTK-n. A rendezvény moderátoraként az NKE rektorhelyettese működött közre.
A különösen izgalmas és érdekes szakmai témákat felvonultató előadás a honi és a kanadai rendőri tevékenységet elemző beszélgetéssel kezdődött, melynek során Tomis Károly r. főtörzszászlós, a Budapesti Rendőr-főkapitányság XIV. kerületi Rendőrkapitányság körzeti megbízottja is segítségünkre volt. Az a kollégánk, akinek neve – jó néhány haladó szellemű közösségi rendészeti kezdeményezésen túl – a „Szomszédom a rendőr!” elnevezésű közös rendészeti program alapján (is), sokak számára ismerősen csenghet.
A kerekasztal-beszélgetést követően a magyar származású torontói közösségi rendőr előadónk rendkívül izgalmas és őszinte hangvételű prezentációi következtek. Rámutatott arra, hogy Toronto, Ontario tartomány fővárosa és egyben Kanada legnagyobb városa egy igazi világváros, s a világ egyik legmultikulturálisabb városa; elővárosaival együtt mintegy 5,5 milliós lakossága közel 100 nációból kerül ki. További jellemzője a több mint 200 beszélt nyelv, 54 000 magyar honfitársunk, 5 400 egyenruhás rendőr, 1 milliárd dollár/év rendőri költségvetés és a marihuána legalizációja. Az évtizedes közösségi rendőri tapasztalattal rendelkező kollégánk bepillantást adott a kanadai világváros hajléktalanokkal kapcsolatos problémakörébe és droghelyzetébe, a marihuána legalizációjának gyakorlati hatásaiba.
Bizonyítva, hogy a kábítószerek fokozódó mértékű és napi szintű problémát jelentenek, értve ezalatt a kanadai droghelyzet elmúlt 35 évében megfigyelhető progresszióját, az egyre erősebb hatású kábítószerek megjelenését, a túladagolások miatti tömeges elhalálozásokat és a marihuána 2018. október 17-ei legalizációjának hatásait. A nagy társadalmi nyomás hatásra bekövetkezett dekriminalizáció célja a feketepiac felszámolása, az állami kontroll megalkotása volt, amely helyett éppen az illegális kereskedelem megerősödésének lehettek tanúi. Képekkel illusztrált előadásában érdekes tényként említette egy-egy üzlet 15-20 ezer dolláros napi bevételét, a torontói – több mint 200! – kannabisz üzlet 50 millió dollár/év forgalmát, a marihuána shopok étlapszerű online rendelési rendszerét és házhoz szállítását, a fogyasztók számának ugrásszerű növekedését, a kapcsolódó bűncselekmények és a szervezett bűnözői csoportok jelenlétét. A marihuánával kereskedés akkora üzletet jelent, hogy a kemény drogok árusítói is megtartották kínálatukban, míg az ún. crack-kokain, a szintetikus opioid és a fentanil iránti kereslet is megmaradt, a heroin iránti igény viszont visszaszorulóban van. Szakmai véleménye és az elmondott tények alapján a marihuána legalizációja nem szorította ki annak feketepiaci árusítását. Fájdalmas érdekességként mutatta be a rendőri felszerelés részét képező, napi használatban álló ún. nalaxon csomagot, amelyben olyan orrspray van, melynek hatóanyagai a túladagolás esetén lehetnek életmentők.
Kiemelte, hogy Kanadában nagy hangsúlyt fektetnek a rendőri állomány képzésére, a közösséggel való kapcsolattartásra, a közösségi rendőri szolgálat erősítésére, a személyre szabott, egyéni segítő programok hatékony működtetésére. A probléma kezelése érdekében pedig társadalmi összefogást, a terjesztőkre irányuló több rendőri figyelmet és a fiatalkori oktatás fontosságát hangsúlyozta.
A biztonsági szakirány hallgatói és számos más érdeklődő részvételével megtartott előadásokat konzultáció és kérdések özöne követte, melyekre kiváló előadónk meggyőző szakmaisággal válaszolt.
Szöveg: Christián László, Lippai Zsolt, Nagy-Tóth Nikolett Ágnes
Fotó: Bodó Pál