NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Válságkommunikáció, infokommunikációs eszközök és informatikai biztonság az egészségügyben

A válságkommunikáció, infokommunikációs eszközök és az informatikai biztonság az egészségügyben voltak a fő témái az első alkalommal megrendezett Kórházbiztonsági workshopnak november 22-én.

Az eseményen az érdeklődők Semmelweis Egyetem (SE) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) közös kutatócsoportja tagjainak előadásait hallgathatták meg, akik a válságkommunikáció és informatikai biztonság az egészségügyben témakörökben végeztek két önálló kutatást.  

A kutatási csoport vezetője Christián László r. dandártábornok, az NKE oktatási rektorhelyettese, a Rendészettudományi Kar (RTK) Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszékének vezetője. A kutatásban az NKE részéről részt vett továbbá Tiszolczi Balázs Gergely, az RTK Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszék adjunktusa, a Semmelweis Egyetem részéről Mészáros István műszaki főigazgató, Simon Mátyás biztonságtechnikai igazgató, Kátai-Urbán Maxim biztonságszervezési osztályvezető, valamint Palicz Tamás, az SE Egészségügyi Menedzserképző Központ stratégiai igazgatóhelyettese.

A rendezvényen Christián László rendőr dandártábornok köszöntőjében kiemelte, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és az NKE együttműködésébe jól illeszkedik a válságkommunikáció és az informatikai biztonság egészségügyben történő helyzetét kutató csoport vizsgálata. „Az utóbbi néhány évben egyszerre értékelődött fel gyorsuló ütemben a biztonság és az egészségügy. A témát érintő kutatások, különösen itthon ritkaságszámba mentek, ezt az űrt szeretnénk valamelyest pótolni jelen kutatásokkal” – tette hozzá.

Az egészségügyi intézmények válságkommunikációjában végzett kutatásokat Mészáros István mutatta be, amelynek során kitért a kutatás céljára, módszertanára és az egészségügyi válsághelyzeti tervek összehasonlító elemzésére. A műszaki főigazgató hangsúlyozta, hogy a kutatás során a jogszabályi hierarchia, nemzetközi kutatásokban bemutatott jó gyakorlatok, a Semmelweis Egyetem mint Magyarország legnagyobb egészségügyi intézménye válságkezelési gyakorlata, valamint a magyarországi fekvőbeteg-ellátó intézmények katasztrófaterveinek szerkezeti és tartalmi elemei a jogszabályi megfelelőség és a gyakorlati alkalmazhatóság szempontjából történő vizsgálata alapján az egészégügyben egységesen alkalmazható keretek felállítására tesznek javaslatot a válságkommunikáció terén.

Tiszolczi Balázs Gergely az informatikai biztonsági témában tett kutatásokról szóló előadásában ismertette a kutatási célokat, módszertant, megállapításokat és vizsgálati kérdéseket. A kutatás során rendszerelméleti értelmezési keretben, a vállalati stratégiai tervezésben gyakran alkalmazott, az egyes szervezetek mikrokörnyezetének vizsgálatára alkalmas PESTEL elemzési módszertan segítségével végezték el a magyarországi kórházi szervezetek tágabb értelemben vett, közvetett környezetének vizsgálatát és tárták fel, illetve értékelték azokat a makrokörnyezeti tényezőket, amelyek befolyásolhatják a kórházi kiberbiztonsági intézkedések hatékonyságát.

 

Szöveg: Kátai-Urbán Maxim

Fotó: Bodó Pál