NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Karunk díjazottjai a Magyar Tudomány Ünnepe belügyi zárórendezvényén

A Belügyi Tudományos Tanács, a Rendőrség Tudományos Tanácsa, valamint a Belügyi Szemle Szerkesztőbizottsága immár hagyományosan, a Magyar Tudomány Ünnepe belügyi fejezetének zárórendezvényén adja át tudományos elismeréseit.

Felkai László közigazgatási államtitkár, a Belügyi Tudományos Tanács elnöke a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a belügyi ágazatban hosszú időn át, kiemelkedően, alkotó módon végzett tudományos kutatómunka elismeréséül, kiváló tudományos munkáért Szabó András-érmet adományozott Sallai János r. ezredesnek, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar tanszékvezető egyetemi tanárának, valamint a belügyi ágazatban kiemelkedően, alkotó módon végzett tudományos kutatómunka elismeréséül, kiváló tudományos munkáért Szabó András-oklevelet Mátyás Szabolcs r. őrnagynak, a Krimináltaktikai Tanszék  egyetemi docensének.

Sallai János r. ezredes méltatása: A díjazott a rendészettudomány jeles képviselője, szakterülete a rendészettörténet és a magyar államhatárok kutatása.

Tíz éve tanszékvezető a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar Rendészetelméleti és -történeti Tanszékén, emellett a Rendészettudományi Doktori Iskola vezető helyettese. Elévülhetetlen érdemei vannak a rendészettudomány etablációjában, a magyar állam- és etnikai határtörténet felkutatásában és a rendészettörténet megalapozásában. 
Pályafutása során 350 tudományos közlemény fűződik a nevéhez. 4 idegen nyelvű, 26 magyar nyelvű könyv szerzője és három könyv szerkesztője. Független hivatkozásainak száma 1500 fölötti, a tudományos teljesítmény mérésére használt Hirsch indexe 18. Könyvei közül kiemelkedő a magyar és angol nyelven megjelent „A magyar rendészet története” c. monográfiája, mely egészen az ókori görög városállamokból, majd a Római Birodalomból kiinduló rendészet-, rendfenntartás- történet főbb állomásait mutatja be. KÖFOP pályázat révén a Karvasy Ágoston kiemelt kutatóműhely vezetője lett, amely legfontosabb eredményterméke a 2019-ben kiadott, hiánypótló Rendészettudományi Szaklexikon.

Számos konferencia szervezője és előadója, nemzetközi konferenciák vendége, jó kapcsolatokat ápol a környező országok rendőrtisztképző intézményeivel
.
Oktatói tevékenysége kimagasló, támogatja a fiatal tehetségeket. Témavezetett hallgatója a XXXIII. Országos Tudományos Diákköri Konferencián elnyerte a Pro Scientia Aranyérmet, őt pedig az Országos Tudományos Diákköri Tanács Mestertanár Aranyérem kitüntetésben részesítette a magyar felsőoktatás műhelyeiben folyó diáktudományos tevékenységet támogató színvonalas és eredményes munkájáért. Több mint húsz éve oktat a legjelentősebb magyar egyetemeken; a Debreceni, a Pécsi és a Szegedi Tudományegyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem, valamint több főiskola vendégoktatója. A hadtudományok és a történelemtudományok doktora, 2008-ban habilitált, 2013-ban pedig egyetemi tanári kinevezést kapott. Szakmai munkássága elismeréseként elnyerte a Szádeczky-Kardoss Elemér díjat, Kertész Imre díjat, Közszolgálatért arany fokozatot és a Szent György érdemjelet.

A Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagja, a Magyar Rendészettudományi Társaság elnökségi tagja, valamint az MTA IX. Osztály Állam- és Jogtudományi Bizottság Rendészeti Albizottsági tagja. Részt vett a Magyar Rendészet és a Rendőrségi tanulmányok folyóirat szerkesztőbizottságában, vezette a „Jó állam, jó rendőrség” kutatócsoportot, a Rendészettudományi Doktori Iskola törzstagja, kutatási területvezetője, témahirdetője és vezető helyettese. Az elsőéves hallgatóktól egészen a doktoranduszokig mindenkihez segítő szándékkal fordul, könyvtárnyi szakmatörténeti gyűjteményéből szívesen ajánl szakirodalmakat és forrásokat az érdeklődőknek. A Belügyi Tudományos Tanács a kiváló tudományos munkáért járó Szabó András-érem adományozásával Sallai János r. ezredes egyetemi tanár tudományos munkásságát és a rendészeti felsőoktatásban elért eredményeit ismerte el.

A Rendőrség Tudományos Tanácsa pályázatán első helyezést ért el Lippai Zsolt Sándor r. alezredes, a Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszék tanársegédje a „Biztonság, Biztosítás és Szolgáltatás, az UEFA EURO 2020 labdarúgó Európa bajnokság szervezése Magyarországon” című pályaművével.

A Belügyi Szemle Szerkesztőbizottsága által alapított Publikációs Nívódíj díszoklevél elismerésben, a szakmai kategóriában, a Szakmai Tanácsadó Testület előterjesztésére figyelemmel, a 3 fős döntőbizottság javaslata alapján a Nagy-Tóth Nikolett Ágnes által írt „A rendőri egyenruha mint szimbólum” című tanulmány részesült.

A Belügyi Szemle Szerkesztőbizottsága által alapított Publikációs Nívódíj elismerő oklevél díjat a szakmai kategóriában, a Szakmai Tanácsadó Testület előterjesztésére figyelemmel, a 3 fős döntőbizottság javaslata alapján a Fekete Márta, Hegedűs Judit, Molnár Katalin, Hlavacska Gergely és Molnár István Jenő társszerzőségében írt „A magatartástudomány helye és a kompetenciafejlesztés lehetőségei a rendészeti felsőoktatásban” című tanulmány nyerte el.

A Belügyi Szemle Szerkesztőbizottsága által alapított Publikációs Nívódíj Elismerő oklevél díjat a tudományos kategóriában, a Szerkesztőbizottság előterjesztésére figyelemmel, a 3 fős döntőbizottság javaslata alapján a Hautzinger Zoltán r. ezredes által írt „Idegenrendészet a büntető igazságszolgáltatás szolgálatában” című tanulmány érdemelte ki. 

Gratulálunk a díjazottaknak és az elismerésben részesült szerzőknek!


Szöveg: Nagyhegyesi Ramóna, Deák József

Fotó: Szabó Gabriella (Zsaru Magazin)