NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Ötödik rendészeti szakmai műhelytalálkozóját rendezte meg a Lektorátus

Ötödik alkalommal rendezte meg az RTK Idegennyelvi és Szaknyelvi Lektorátusa a Rendészeti szakmai műhelytalálkozót, melyen két előadást is tartottak.

Először Nyitrai Endre r. őrnagy, a Krimináltechnikai Tanszék docense tartotta meg a prezentációját „A nyomozási terv szerepe a nyomozási cselekmények és a profilalkotás végrehajtásában” címmel, melyben említésre került a nyomozási terv, a házkutatás, a felismerésre bemutatás, a szemlebizottsági tagok, a szolgálati kutyafajták, és a helyszín kontamináció.  Emellett a perszeverancia elmélet, a verziók felállítása, a bűnügyi nyilvántartások, a pénzügyi profilalkotás, a digitális állampolgárság, az IoT, valamint a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ Arcképfelismerő Elemző Osztálya is szóba került.

A workshop második részében Berki Antal r. ezredes, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság biztonsági igazgatója tisztelte meg a workshopot az előadásával „Digitális társadalom bűnözés” címmel. Berki Antal több évtizedig dolgozott vezetőként a szervezett bűnözés elleni küzdelem területén, aki az egyik legnagyobb szaktekintélynek tekinthető a rendőrségen, továbbá a BRFK XI. kerületi Rendőrkapitányság vezetője is volt. Részt vett több nagy jelentőségű bűnügy felderítésében, és az irányításával számos bűnszervezetet sikerült felszámolni, közülük is a legismertebb a „Fekete Sereg” néven elhíresült, mintegy ezer főt számláló bűnözői csoport volt. Munkássága során Szent György érdemjelben is részesült. A prezentációjában olyan érdekességek is napvilágot láttak, mint a digitális lábnyom, a demonetizációs folyamat, a kínai társadalmi pontrendszer, az interkonnektivitás, és a hálózati bűnözés a digitális társadalomban. Az említett rendszer annyiban unikális, hogy megszűnik a hierarchia, nagyobb a konspiráció, a csomópontban a hálózati vezető áll, a részfeladatok végrehajtása megrendelésre történik, és könnyen kialakulhat a versenyszerű helyzet. A feladatokat saját erőforrásokból oldják meg, és jelen van a személyes ismeretség vagy az azonosíthatóság hiánya, s mely hálózati rendszerben a földrajzi távolság, a rassz és a vallás már kevésbé számít.

Az évente megrendezésre kerülő Rendészeti szakmai műhelytalálkozó célja, hogy a Lektorátus kollégái rendészeti szakemberektől tanuljanak, mely szakmai tudást a hallgatókkal is megoszthassák majd a célnyelven. 


Szöveg: Ürmösné Simon Gabriella, Nagy-Tóth Nikolett Ágnes

Fotó: Ürmösné Simon Gabriella