Az NKE Ludovika Szabadegyetemi előadások egyik célja megismertetni az aktuális kihívásokat, kiemelt biztonsági témákat a szélesebb közönséggel.
A szervezők döntése alapján az idei, áttekintésre érdemes témák közé bekerült a nemzetközi együttműködés szerepe a terrorizmus elleni fellépésben. Ms. Christine Bradley, az ENSZ Terrorizmus Elleni Irodájának budapesti irodavezetője és egyetemi oldalról az RTK Nemzetbiztonsági Intézetének Terrorelhárítási Tanszékéről Rémai Dániel r. őrnagy, tanszékvezetői feladatok ellátásával megbízott oktató beszélgetett. Az angol nyelvű panelbeszélgetésre körülbelül 80 fős közönség volt kíváncsi, akik betekintést nyerhettek a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelem aktualitásaiba és a várható kihívásokba.
A beszélgetés a globális terrorizmus helyzetével, időszerű veszélyeivel indult. Áttekintették a terrorizmus aktuális formáit, jellemzőit, biztonsági fenyegetéseit. Ezt követően részletesen szóltak a nemzetközi szervezetek terrorizmus elleni fellépésben betöltött szerepéről, feladatairól. Konkrét programok és jó gyakorlatok ismertetése révén a hallgatóság megismerhette az ENSZ nemzetközi programtervezési folyamatának lépéseit és a felmerülő kihívásokat. A beszélgetés második felében a nemzetközi együttműködés területén elért eredményekről, a regionális kihívásokról eset szó. Mindkét fél egyetértett abban, hogy a terrorizmus elleni sikeres nemzetközi fellépés alapja az együttműködés, és ennek a napjainkban túl kell mutatnia az állami szervek között már meglévőn, ki kell azt terjeszteni a piaci, gazdasági, társadalmi és akadémiai szereplők felé is, amire már számos működő és jó gyakorlat a példa. A panel zárásaként – a beszélgetőpartnerek közreműködésével – a részvevők előre repülhettek az időben: a radikalizáció és a terrorizmus következő évtizedben várhatóan felmerülő kihívásairól és a leküzdésükre irányuló elképzelésekről esett szó.
A panelbeszélgetés nemcsak a szakmai közösség számára nyújtott hasznos és fontos, új információkat, hanem lehetőséget adott a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatóinak, oktatóinak és a külső érdeklődőknek, hogy általános betekintést kapjanak és példákkal illusztrált, konkrét információkat szerezzenek a terrorizmus elleni nemzetközi fellépésről.
Szöveg: Rémai Dániel, Deák József
Fotó: Bodó Pál