A magánbiztonság és közösségi rendészet elismert, hazai és nemzetközi kutatóinak és szakembereinek részvételével ünnepelte meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Rendészettudományi Kara (RTK) a Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszék (MÖRT) fennállásának 10. évfordulóját az egyetem Oktatási Központjában, május 15-én.
Kovács László dandártábornok, tudományos rektorhelyettes köszöntőbeszédében kiemelte: az első tíz év meghatározó minden szervezet életében, hiszen ez az az idő, amely alapvető jelentőségű egy intézmény jövőjének szempontjából, és nem volt ez másként a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az ünneplő tanszék közel egyidős volta miatt, hiszen a 2012-ben megalakult intézmény után két évvel alapították meg a tanszéket. „Büszkén és örömmel állapíthatom meg, hogy a több mint tíz év eltelte után mindkét intézmény sikeres múltra tekint vissza és igazolta megalapításának szükségességét” – hangsúlyozta Kovács László. Kifejtette, hogy az NKE a közszolgálati képzések, a haza szolgálatában elkötelezett hivatásrendek, rendőrök, katonák, közigazgatási és vízügyi szakemberek, vezetők utánpótlásának otthona, ugyanakkor folyamatosan bővül az egyetemi képzési portfólió, a hallgatók száma, a hazai és nemzetközi kapcsolatrendszer. Úgy látja, az egyetem sikerében kulcsszerepet játszanak az olyan tanszéki közösségek, mint a Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszék. Az ambiciózus és felkészült, összetartó közösségek révén működnek ugyanis jól a szakok, szakirányok, és jönnek létre új képzések és kerülnek ki a közszolgálat iránt elkötelezett, szakmailag felkészült és hivatásukat felelősségteljesen gyakorolni képes végzett tisztek. „A Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszék Christián László dandártábornok vezetésével hatalmas erőket mozgósítva kivívta az elismerést és támogatást, mind az egyetemen belül, mind a vagyonvédelmi és önkormányzati rendészeti szakmában egyaránt, a tanszék mára felkészült oktatói és tudományos bázissá vált, igazi szellemi műhely és eredményes képzőhely” – emelte ki a rektorhelyettes.
Hegyaljai Mátyás r. dandártábornok, a BM európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkára felszólalásában kifejtette: különösen imponáló, hogy a tanszék nagyon intenzív nemzetközi aktivitást fejtett ki az elmúlt tíz évben, sőt, túlteljesítette az elvárásokat is, és immár teljes képzési portfólióval szolgálja a komplementer rendészet vezető képzését. Kiemelte, hogy a tanszék rendészeti képzéshez nyújtott hozzáadott értéke felbecsülhetetlen, hiszen olyan területen képez hidat a rendészet elmélete és a gyakorlata között, ahol erre nagy szükség van. Úgy látja, a jubileumi rendezvény kiváló alkalmat ad arra is, hogy a meghívottak visszatekintsenek a rendőrség és a magánbiztonsági szektor, valamint az önkormányzati rendészet együttműködése során elért eddigi eredményeikre, valamint kiemeljék elkötelezettségüket a biztonság megerősítése, a bűncselekmények megelőzése, megszakítása, felderítése, illetve a közrend, a közbiztonság és a közlekedésbiztonság fenntartása iránt. „A hazai rendvédelmi tapasztalatok és a statisztikai adatok azt mutatják, hogy az elmúlt években növekvő tendenciát mutatott a rendőrség és a magánbiztonsági szektor, a rendőrség és az önkormányzati rendészeti szervek, illetve a polgárőrség közötti együttműködés volumene, a közös jogszolgálatok száma, időtartama, illetve az ezekben közreműködő személyek száma” – emelte ki a helyettes államtitkár.
Fialka György, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke beszédében arra emlékeztetett, hogy korábban, még 2007-ben a Rendőrtiszti Főiskolán kis tanfolyam indult, annak a folytatásaként alakult meg a Rendőrtiszti Főiskolán a Magánbiztonsági Tanszék. Közben a kamarán belül is egyre szélesebb körben foglalkoznak a magánbiztonsági terület kiformálásával, kialakításával. „Szerencsére van egy éllovasunk, ez a MÖRT” – emelte ki Fialka György.
Kovács Gábor r. vezérőrnagy, az RTK dékánja a köszöntőbeszédek után dékáni elismeréseket adott át Tóth Levente és Tóth Attila, a Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszéken dolgozó tanársegédeknek és Kovács Sándor r. alezredes, mesteroktatónak.
Az egész napos konferencia szekcióülésein az önkormányzati rendészet és magánbiztonság témaköreiben hallhattak hazai és nemzetközi szakértőktől előadásokat az érdeklődők.
Szöveg: Harangozó Éva
Fotó: Szilágyi Dénes