NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Újabbal bővült az okleveles rendészeti technikusképzést folytató középiskolák családja

Az NKE és a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Dékáni Árpád Technikuma együttműködési megállapodást kötött az okleveles rendészeti technikus képzés kialakítására és indítására. 
 
Egyetemünk részéről május 15-én, az NKE rektora nevében Szegedi László, a Rektori Tanácsadó Iroda vezetője írta alá ünnepélyes keretek között a képzés kialakítása és indítása érdekében kötött együttműködési megállapodást. Ennek eredményeként a 2025/2026-os tanévben, a rendészeti oktatásban okleveles technikusképzés indulhat a kiskunhalasi intézményben. A Dékáni-sportcsarnokban megrendezett eseményt megtisztelte jelenlétével Kovácsné Szekér Enikő, a Belügyminisztérium személyügyi helyettes államtitkára és Bányai Gábor kormánybiztos, a térség országgyűlési képviselője is. A megjelenteket Papp Gyula főigazgató köszöntötte, aki kiemelte: az iskola életében óriási jelentősége van ennek az eseménynek.

Kovácsné Szekér Enikő személyügyi helyettes államtitkár elmondta: Ennek a mostani alkalomnak nagyon lényeges és szimbolikus jelentősége is van. A technikusképzést követően van egy fontos lépcsőfok, az NKE RTK-n történő továbbtanulási lehetőség. A rendvédelmi ágazat életében is nagy dolog, hogy két fontos terület, a technikusképzés és az NKE – mint felsőoktatási képzési hely – a mai napon találkozik,  és együttműködés születik. Szegedi László beszédében körvonalazta, hogy az induló okleveles technikusképzés komoly előnyöket jelent majd a diákoknak az NKE RTK-n, ahol a képzések többsége tisztjelölti jogviszonyban folyik, ami havi 300 000 Ft körüli illetménnyel, lakhatás, élelmezés, ruházat, valamint a végzést követően tiszti munkakör biztosításával jár.

A tanulók a technikusi képzésen emelt szintű ismeretanyagot, kompetenciákat sajátítanak el, versenyképes szakképzettséget szerezhetnek, ami akkor is hasznos, ha nem tanulnak tovább, hanem a képzést követően elhelyezkednek. Továbbtanulás esetén a pontszámítási szabályok miatt könnyebb lesz a bejutásuk az RTK rendészeti, illetve az ÁNTK alapképzéseire. Egyes képzéseken 30 kredit értékben beszámítják, elismerik a technikumban tanultakat. A rendészeti terület egy sok szakterületet magában foglaló, érdekes, jól felépített pályaívet, tiszti karriert kínál a hallgatóknak a végzés után a rendvédelmi szerveknél. Az egyetemnek is előnyös az együttműködés, mivel a hivatást és a rendvédelmi szerveket ismerő, fizikailag és szellemileg felkészült, minőségi utánpótlást jelentő hallgatókat kap az okleveles technikumi képzésből. Nem elhanyagolandó a technikusi képzés pályára irányító szerepe sem. Az egyetem segítséget nyújt a technikumnak a képzés, a tananyag kialakításában, aktualizálásában, az oktatók továbbképzésében, a tanulók pályára irányításában, a technikum felvételi munkájában, a minőségi tanulói utánpótlás biztosításában.

Az aláírást követő konferencián a Belügyminisztérium bejelentette, hogy a továbbiakban a rendészeti technikusképzésnél bevezeti a duális képzést: a rendészeti technikus képzésben részt vevő hallgatók 13. évfolyamon tanulmányokat folytathatnak a rendőrség, a katasztrófavédelem, illetve a büntetés-végrehajtás képző intézményeiben, valamint gyakorlaton vehetnek részt a rendvédelmi szerveknél.


Szöveg: Verhóczki János, Deák József

Fotó: Dékáni Árpád Technikum