NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

A „101102709 — HSQA Magyar, szlovák minőségbiztosítási mechanizmus kidolgozása a határigazgatás területén” elnevezésű projekt májusi eseményei

Megvalósításának fontos állomásához érkezett a 101102709 – HSQA azonosítószámú, „Magyar-szlovák minőségbiztosítási mechanizmus kidolgozása a határigazgatás területén” című nemzetközi projekt. 

2024 április végén befejeződött a tudományos kutatás módszereire épülő módszertannal kidolgozott, állapotfelmérő (helyzetleíró) adatlapok kitöltése.

Az adatlapok a Schengeni Határellenőrzési Kódexből, az Európai Határ- és Partvédelmi Őrségről szóló EK rendeletből és a Visszatérési Irányelvből leképzett elemekre vonatkozóan a schengeni ellenőrzésnél alkalmazott szempontrendszernél jóval részletesebben, összesen 168 vizsgálati szempont alapján (24 elem, amelyek mindegyikénél megjelenik 7 horizontális elem: szabályozás, vezérlés, feladat végrehajtás feltétel rendszere, felügyelet, ellenőrzési megfelelőség vizsgálata, elemzés-értékelés és beavatkozás) mérték fel a határellenőrzés és az idegenrendészet valamennyi területét. A helyi és területi szakértők 35 helyszínen összesen 24 adatlapot töltöttek ki. A projekt központi szakértői megkezdték az adatlapok összesítését és kiértékelését, amelyek alapul szolgálnak a SWOT analízis elkészítéséhez és a projekt által vizsgált folyamatok leírásához. 

A projekt egyik kiemelt célja a minőségbiztosítás folyamatát ellenőrző szervezet akkreditációja, amelyről 2024. május 29-én folyt szakértői egyezetetés. A résztvevők áttekintették a tervezett auditálás folyamatát, jelenlegi helyzetét, valamint tárgyaltak a belső ellenőrök kiválasztásának menetéről, kritériumairól, az ellenőrző szervezet arculatának kidolgozásáról, a felkérhető auditorok felkészítésének tartalmáról, menetéről és az ehhez szükséges együttműködési megállapodások megkötéséről.

A projekt szlovák és magyar szakértői 2024. május 31-én szakmai egyeztetésen vettek részt Győrben. A találkozón egyezettek a későbbi szakmai látogatások időpontjáról, a folyamatleírások helyzetéről, a közös képzési rendszer kidolgozásának részleteiről, az akkreditáció kérdéseiről, a kapcsolódó szakmai anyagok elkészítéséről és az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) bevonásának lehetőségeiről. 

A találkozón a magyar vezető szakértő tájékoztatta a szlovák szakértőket, hogy elkészült a projekt félidős értékeléséről szóló jelentés, és egyben megköszönte a szlovák szakértői csoport ehhez nyújtott támogatását.

Június elejétől új lendületet vett a projektmenedzsmenti tevékenység, tekintettel arra, hogy jelentős projekttapasztalattal rendelkező menedzser kezdte meg munkáját, erősítve a szakmai munka funkcionális támogatását. 

A projekt júniusra tervezett következő kiemelt feladata a folyamatleírások módszertanának kidolgozása, melynek eredményéről, egyben a projekt következő havi eseményeiről a későbbiekben tájékoztatást adunk.

 

Szöveg: Kakócz Krisztián

Fotó: D. Tóth Norbert