Vájlok László r. alezredes, az NKE RTK Határrendészeti Tanszék oktatója, a Határőr Kultúráért Alapítvány Kuratóriumának elnökeként megtartotta a tavalyi évről szóló beszámolóját.
A nyilvános beszámolón egyebek közt szóba került a tagság és a gazdálkodás helyzete, valamint a 2023-ban elvégzett feladatok sora. Felvázolta az idei évre, illetve a közeljövőre tervezett teendőket is, amiket a beszámolón részt vevő tagság, valamint az érdeklődők egyöntetűen támogattak. Mint az elnök elmondta, a budapesti – jelenleg átalakítás alatt álló – Határőr Emlékszobát ezidáig mintegy hétszáz fő látogatta meg. Az alapítványnak az NKE rektorával kötött együttműködési megállapodás alapján a további működése is biztosított. Az alapítványról és az emlékszobáról kétoldalas cikk jelent meg a Zsaru Magazin március 1-jei (9.) számában, amire a Magazin párhuzamosan megjelenő Facebook oldaláról is számtalan pozitív visszajelzés érkezet. 2023. július 17-19. között az alapítvány „leköltözött” Apátistvánfalvára, ahol közreműködött a Határőr Emlékhely belső rendezésében. Ennek eredményeként a hátsó szoba teljes átalakítására és a kiállítási rész megújítására, míg a középső rész jelentős átalakítására került sor. Az idén is folytatódik a kiállítás megújítása. A tavalyi Szent László napi megemlékezésekhez kapcsolódóan pedig az alapítvány részt vett az évente megrendeződő apátistvánfalvai megemlékezésen, továbbá a Bács-Kiskun VMRFK kiskunhalasi laktanyájában, a Határőrség Országos Parancsnokság volt Labanc utcai objektumában tartott megemlékezésen, valamint meghívás alapján a Felsőcsatáron rendezett határőr találkozón, ahol lehetőségük volt az egykori határőröknek közvetlenül is bemutatni az alapítvány munkáját. A bemutatóval egyidejűleg az alapítvány részt vett a határőr emlékhely koszorúzásán is, ahol koszorút helyeztek el. Ugyanezen a napon ellátogattak a Horvátlövőn felállított kopjafa emlékhely avatására is.
Az Arcanummal, Tanyik Józseffel, valamint az apátistvánfalvai gyűjtemény gondozójával közösen feldolgozott és digitalizált, mintegy 81 GB-nyi Határőr, Hazáért, OrszágHatár magazin elérhető a honlapjukon ingyenesen bárki számára. Ez jelentős előrelépés az örökség megtartása felé. Hiányzik még néhány lapszám (évfolyam), ezek pótlása érdekében mindent megtesznek, és köszönnek minden eddigi és leendő lapszám felajánlást. Számtalan eszközt kaptak VMRFK-któl, civil szervezetektől, cégektől (pl. Motorola rádiókat), illetve igyekeznek továbbiakat beszerezni. Az alapítvány célja, hogy a beszerzett eszközökből annyit tudjanak begyűjteni, hogy minden általuk ismert és támogatott, vagy általunk fenntartott kiállításra jusson belőlük legalább egy-egy darab.
A felajánlott és beérkezett, kiállításhoz, archiváláshoz kapcsolódó tárgyakról, dokumentumokról pontos nyilvántartást vezetnek, noha – múzeum nem lévén – erre kötelezettségük nincs. Ettől függetlenül úgy érezik, hogy ennyi tisztelettel tartoznak az adományozóknak, akiktől tavaly mintegy 110 db tárgyat vételeztek be. Szinte napi kapcsolatban állnak, és a jövőben is ezt tervezik fenntartani a Budapesti Belügyi Nyugdíjasok Határőr Tagozatával, valamint a sopronkövesdi Határőr Hagyományőrzők Baráti Társaságával.
Végezetül a jövőbeni terveik közül néhány: folyamatban van Sándor Vilmos ny. dandártábornok emléktáblájának elkészítése, amelyet az alapítvány az NKE RTK általános és fejlesztési dékánhelyettesi szervével közösen szervez. A szükséges költségek sikeres előteremtése után jelenleg tárgyalások folynak az özveggyel a tábla megjelenésével kapcsolatban. Az egyeztetést követően várhatóan az NKE Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus Főépületében, az RTK Kari napján, tervezetten 2024. november 21-én kerül sor az emléktábla felavatására. Ezen kívül egy mobil, kisméretű, logózott rendezvénysátorra szeretnének szert tenni, illetve összeállítani egy komplett hordképes kiállítási anyagot, amely mozgatható, és amivel bárhová kitelepülhetnek.
Szöveg: Deák József
Foto: Bodó Pál