Idén közel 40 előadó jelentkezett a Sokszínű Kar konferencia soron következő rendezvényére társelőadóként vagy önálló előadással. Évről évre gyarapodik azon előadók létszáma, akik az új kutatásaikat vagy az oktatásban bevált jó gyakorlataikat be szeretnék mutatni a társtanszékeknek. Emellett nemcsak a kari, hanem a társkarról, vagy más egyetemekről, intézetekből érkező oktatók és szakemberek létszáma is nő, ami azt mutatja, hogy a konferenciasorozat híre egyre több emberhez jut el az egyetem berkein kívül is. Az idei évben a külsős előadók között köszönthettük a Budapesti Polgárőr Szövetség gazdasági igazgatóját, a Debreceni Egyetem Nevelés- és Műveléstudományi Intézet oktatóját, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem docensét, Kisújszállás alpolgármesterét, valamint teljesítménypszichológust és önvédelmi szakértőt is.
A konferencia nyitó előadását Balláné Füszter Erzsébet professzor emerita tartotta meg „Van-e köze a Coca Colának a kokainhoz?” című lehengerlő és érdekes előadásával. Az eseményen az előkészítő ülés egyes joggyakorlati problémáiról, a rendőrközegek tankönyvéről, az okos eszközökről és az innovatív megoldásokról, a természetvédelemről, valamint a nyelvi, agyi és képességbeli diszkrepanciákról is szó esett. Emellett egy többszörös intelligenciavizsgálat is bemutatásra került a hallgatói kör felmérése kapcsán, továbbá a kvantumtechnológia, a biztonságtudatosság fejlesztése, a komplementer rendészet, a fotogrammetriai eljárások, a pirotechnikai termékek felhasználásának szabályai és az adatvizualizáció is górcső alá került. A konferencián olyan gondolatébresztő előadások is napvilágot láttak, melyek az öröklési szabályokat, valamint a polgárőrség törvényi szabályozásait mutatták be, továbbá a vallás életvezetésre gyakorolt hatását vizsgálták a hosszúidős fogvatartottak tekintetében. A hálózati bűnözés térhódítása, az Erasmus+ mobilitás és tankönyvfejlesztés: egy prosperáló kapcsolat legújabb eredménye, a belső perifériás területek tehetségmegtartásának kérdései, az egyetemi hallgatók kábítószer-fogyasztásával kapcsolatos attitűdjei, a civil önvédelem és az intézkedéstaktika, a lőkiképzés pszichológiája, a térfigyelő kamerarendszerek, valamint a rendszeres testmozgás fontosságával kapcsolatos témák szintén jelen voltak.
A Sokszínű Kar konferenciasorozat – ahogy a neve is tükrözi – egy multi-és transzdiszciplináris eseménysorozat, ahol számos egymástól független, vagy egy-egy ponton kapcsolódó tudományterület is bemutatkozhat a rendészettudomány mellett a bölcsészettudományon, a tálentumföldrajzon, a vallás hasznosságán át a sport- és a pszichológia tudományáig egyaránt. Ezektől a szerteágazó tudományterületektől lesz eklektikus, ugyanakkor izgalmas is, ahogy azt a Sokszínű Kar konferencia mottója is tükrözi Kosztolányi Dezső idézetében:
„A tudomány izgalmas kaland. Ajtókat nyitogatunk, keressük az igazságot, s egyszerre ott van előttünk, mint mesebeli kincs, a maga kézzelfogható, tündöklő valóságában”.
Szöveg: Ürmösné Simon Gabriella, Nagy-Tóth Nikolett Ágnes
Fotó: Bodó Pál