NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Miért tartanak fegyvert otthon az amerikaiak?

Az amerikai büntető jogrendszer sajátosságait, annak történetét, kultúráját és egyes jogeseteit mutatta be az érdeklődők számára Frank LaBuda és John Kelly New York-i jogászok az egyetemen.

Aktuális kihívások az USA büntető igazságszolgáltatási rendszerében: különös tekintettel a fegyverhasználati jogra, a pénzmosásra és a kiberbűnözésre címmel szervezett előadást a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Rendészettudományi Karának (RTK) dékánja, a kar büntető-eljárásjogi tanszéke, valamint a Magyar Büntetőjogi Társaság szeptember 17-én, a Ludovika Főépület Széchenyi Dísztermében.

Kovács Gábor r. vezérőrnagy, az NKE RTK dékánja köszöntőjében kiemelte, az előadás címében jelzett kihívások nem csupán az Egyesült Államokat, hanem az egész világot, így hazánkat is érintik. Elmondta, a fegyverhasználat területén egyensúlyt kell találni a törvények betartása és a közbiztonság megőrzése között. A pénzmosás elleni harcban fontos a technológiai fejlődés és a nemzetközi együttműködés, míg a kiberbűnözés megelőzése ellen a jogi keretek megfelelő kialakítása is lényeges feladat. A dékán emlékeztetett, utóbbi területen az RTK e tanévtől igen komoly szinten készíti fel a jövő rendőreit.

Az előadás címében jelzett témákban Frank LaBuda, New York állam nyugalmazott bírója, illetőleg John Kelly, New York-i ügyvéd adott elő. A bíró előadásában kiemelte, az amerikai jog az angolszászból ered, ahol ősi jogelv: „Megőrizni a király békéjét”. Ez alapján az angolok már a középkorban tarthattak otthon önvédelmi eszközöket, s ma az amerikaiak többségének van otthon saját fegyvere, ez a helyi történelem és kultúra része. Erről szól az alkotmány második kiegészítése is, mely szerint egyetlen kormány, beleértve a sajátjukat, sem veheti el a fegyvereinket. A fegyvertartás joga a szólásszabadsággal és a gyülekezés szabadságával egyenértékű alkotmányos jog.

Az eseményről részletesen az egyetem tudományos-ismeretterjesztő portálján, a ludovika.hu cikkében olvashatnak.  

 

Szöveg: Sarnyai Tibor

Fotó: Szilágyi Dénes