A Kutatók Éjszakája szeptember 27–28. közötti egyetemi rendezvényeihez karunk is több előadással, programmal csatlakozik.
Kovács Tamás, a Rendészetelméleti és -történeti Tanszék vezetője A magyar kémelhárítás a II. világháború korában című előadásában röviden bemutatja a magyar kémelhárító szerveket, amelyek nem egyszer egymással konkurálva dolgoztak. Az előadás foglalkozik a Magyarországon dolgozó német hírszerzőkkel, illetve az ellenük való fellépéssel. Természetesen nem kerülhető meg Ujszászy István vezérőrnagy és az Államvédelmi Központ szerepe és tevékenysége sem. Az előadás érinti a keleti fronton történt elhárító munkát, illetve az 1944. október 15-ei kiugrás sikertelenségének hátterét is.
Vajkai Edina Ildikó r. százados, az Idegenrendészeti Tanszék munkatársa Franciaországi migrációs folyamatok elemzése magyar szemmel című előadásában idézi Mathieu Kassovitz 1995-ös, A gyűlölet című filmjéből a „Be vagyunk zárva idekintre.” elkeseredett mondatot… Hiába telt el azóta majdnem 30 év, a filmben szereplő probléma nem is lehetne aktuálisabb, hiszen a bevándorlók leszármazottjai – akik sok esetben már francia állampolgárok – napjainkban is elég hasonló kihívásokkal szembesülnek, mint a film három főszereplője. Az előadás célja – nem titkoltan a filmből inspirálódva –, hogy bemutassa a bevándorlók leszármazottjainak aktuális helyzetét, azt, hogy a francia társadalom és politikai elit hogyan reagál a felmerülő kihívásokra, illetve azt is, hogy a jelenlévő konfliktusok milyen rendészeti-biztonsági kihívások elé állítják a politikai és társadalmi szereplőket egyaránt.
Frigyer László r. alezredes, a Krimináltechnikai Tanszék munkatársaként szolgálati kutyás, az Orczy-parkban, vagy eső esetén az Oktatási Épület aulájában tartandó bemutatóval készül. Azt célozza meg, hogy az NKE RTK-n oktatott „A szolgálati kutya alkalmazása”, valamint „Egyetemi Polgárőrség” szabadon választható tantárgyak portfóliója kapcsán az érdeklődő látogatók részére bemutassák azokat a szolgálati kutyás alkalmazási lehetőségeket és képességeket, amelyek segítségével a polgárőrség igyekszik hozzájárulni hazánk közbiztonságához és a rendvédelmi szervek tevékenységéhez. Az előadó egyben az OPSZ Kutyás-szolgálati és Állatvédelmi tagozatának általános elnökhelyettese, így a program megvalósítását a Budapesti Polgárőr Szövetség, a Baranya Megyei Polgárőr Egyesületek Szövetsége, a Pest Vármegyei Polgárőr Szövetség, az NKE Polgárőrség, valamint az NKE Ludovika SE Rendészeti Kutyás Szakosztály is támogatja.
A Mesterséges Intelligencia szerepét a profilalkotásban több előadónk is kifejti a Kriminálpszichológia Tanszékről: Lohner Klaudia, Hermann Zsombor és Pressburger Tamás. Előadásaik témái: Mesterséges intelligencia szerepe a bűnözés és bűnüldözés változásában; az előadás fókuszában a mesterséges intelligencia elterjedésével felmerülő új rendészeti kihívások, és a technológia segítségével kifejlesztett eszközök állnak. Gyakorlati példákon mutatja be a mesterséges intelligencia sikeres alkalmazását a bűnüldözésben. A „Profilalkotás módszerei” előadás célja a profilalkotás integrált szemléletének felvázolása, a módszerek együttes alkalmazási előnyeinek kidomborítása. A tevékenység hazai és nemzetközi vonatkozásai is hangsúlyt kapnak. „Statisztikai profilalkotás: gépi tanulás a gyakorlatban” előadás a gépi tanulás fajtáinak számba vételével indul, majd a különböző módszerekről és eredményekről lesz szó. A bonyolult prediktív modellek gyakorlati példák segítségével válnak érthetőbbé.
Az egyetemi programokon való részvétel regisztrációhoz kötött, amelyekre IDE KATTINTVA lehet jelentkezni.
Szöveg: Deák József