NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

A Polgári Válságkezelői Bizottság (CivCom) delegációjának látogatása a karon

Az NKE RTK-ra látogatott szeptember 20-án a 2000-ben az EU által létrehozott Polgári Válságkezelő Bizottság (Committee for Civilian Aspects of Crisis Management – CivCom).

A CivCom szeptember 18–20. között Budapesten, a Nemzetközi Oktatási Központban és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karán tartotta informális munkacsoport ülését. Karunkon Kovács Gábor r. vezérőrnagy dékán fogadta a delegációt és tartott részükre egy rövid ismertetőt intézményükről. Az eseményen az EU tagállamok polgári válságkezelésért felelős szakdiplomatái a különböző szakmai programokon keresztül ismerhették meg a magyar rendészeti békefenntartáshoz kapcsolódó kiképzési, felkészítési rendszert, annak intézményi hátterét, a rendőrök, rendészeti szakemberek misszióba vezénylésének feltételeit, szabályzóit.

A Polgári Válságkezelő Bizottság felel az EU Közös Biztonság- és Védelempolitika égisze alatt, nem katonai erővel – alapvetően rendészeti és igazságügyi személyzettel – végrehajtott nemzetközi békefenntartó, válságkezelő missziók feladatainak tervezéséért, szervezéséért, irányításáért. Az európai uniós tagállamok képviselőiből álló bizottság javaslatokat készít a politikai döntéshozók számára, előkészíti a missziók működésének alapdokumentumait, ajánlásokat készít, részt vesz a polgári válságkezelésre vonatkozó stratégiák kidolgozásában.

Karunk vendégei előszőr a lőtéren megismerhették a rendőrségnél rendszeresített maroklőfegyvereket, majd megtekintették a Határrendészeti Tanszéket, illetve az ott működő Határőr Emlékszobát. A nap hátralévő részében előadásokat hallhattak Magyarország EU polgári válságkezelési tevékenységében való részvételéről. Boa Melinda r. őrnagy, a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ Kiképzési és Tanfolyamszervezési Főosztály Külszolgálati és Béketámogató Osztály vezetője bemutatta a hazai rendőrök, rendészeti szakemberek misszióba történő kiválasztásának, felkészítésének, vezénylésének rendszerét, a jelenlegi magyar szerepvállalás helyzetét. Németh Gábor r. alezredes, a Határrendészeti Tanszék oktatója pedig előadásában vázolta az egyetem polgári válságkezelési képességek fejlesztését támogató tevékenységét. Az előadásokat követően a szakdiplomaták kérdéseket tehettek fel az előadóknak. A látottakat és hallottakat övező érdeklődésnek köszönhetően mintegy fél órán keresztül éltek is a lehetőséggel.


Szöveg: Németh Gábor, Deák József

Fotó: Bodó Pál