NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

FRONTEX képzés

Az NKE RTK dékánja, Kovács Gábor r. vezérőrnagy október 14-én köszöntötte az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (FRONTEX) immár második, az egyetemen szervezett képzésén megjelenteket.

A FRONTEX mint az egyetem partnerakadémiája egy speciális emberkereskedelem elleni képzést tartott 2022-ben, akkor 15 főnek az Európai Unió tagállamaiból, a mostanin 16 okmányszakértő vett részt. A dékáni megnyitóban elhangzott, hogy az együttműködés jegyében az egyetem nyitott a különböző professzionális képzések szervezésére és támogatására. Röviden bemutatta az NKE-t, a különböző karok működését és a hallgatóknak az egyetem által nyújtott lehetőségeket. Kitért Budapest látványosságaira és a fővárosban rejlő potenciál rövid bemutatására is. Nyitóbeszédének végén sok sikert kívánt a hallgatóknak és az oktatóknak, ismét hangsúlyozva, hogy az egyetem egyik fő erőssége az együttműködéseiben rejlik. 

Az ALDO képzés egy magasabb szintű ismeretet nyújt a tagállamokban már alapszintű okmányvizsgálati ismeretekkel rendelkező szakértőknek. Ehhez az NKE biztosította a helyszínt, ami alapvetően a határrendészeti oktató kabinet volt. Ez felszerelésében és kialakításában is megfelelt a magas szintű képzés szervezésének. A sikeres képzéshez az egyetem biztosította az okmányok vizsgálatához szükséges modern kézi és gépi eszközöket.

Az oktatók a FRONTEX oktatóbázisából érkeztek, míg a 16 hallgató az Európai Unió különböző tagállamainak rendészeti szerveitől. A FRONTEX által összeállított képzési program mellett az egyetem egy külső helyszíni látogatást szervezett az ANY Biztonsági Nyomdába, ahol a biztonsági okmányok nyomdatechnikai előállítását és különböző technológiákat mutattak be a hallgatóknak.

A kéthetes képzés kiemelt célja volt a részt vevő szakértők ismereteinek bővítése, illetve az, hogy képesek legyenek saját tagállamukban okmányszakértői feladatokra, valamint kollégáikat tovább képezni. Ennek érdekében az egyetem okmányokat is rendelkezésre bocsátott, így a szakértőknek lehetőségük volt az eredeti okmányok biztonsági jegyeinek tanulmányozására és a hamisított okmányok felfedési, kiszűrési lehetőségeinek megismerésére. A képzés vizsgával zárult, a FRONTEX a vizsgabizottságba felkészült magyar okmányszakértőket is felkért. 


Szöveg: Pulics János, Deák József

Foto: Pulics János