Az NKE RTK-n november 4-én kiberbiztonsági és tudatossági vetélkedőt rendeztek az állam-és jogtudományi képzést folytató egyetemek hallgatóinak.
A rendezvényt az RTK Kiberbűnözés Elleni Tanszéke, a Nemzeti Védelmi Szolgálat és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága szervezte az MBH Bank támogatásával.
A vetélkedő kreatív feladatokon keresztül mutatta be, milyen ismeretekkel kell magát felvérteznie egy „kibernyomozónak”, illetve milyen logikai, technikai és egyéb kihívásokkal szembesülhetnek egy-egy nyomozás során.
A felhívásra 8 csapat jelentkezett. A vetélkedőnek otthont adó NKE négy csapata mellett a Károli Gáspár Református Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a győri Széchenyi István Egyetem 4 fős csapatai küzdöttek meg egymással az NVSZ és az SZTFH által felajánlott díjakért, illetve az MBH Bank ajándékaiért.
Az NKE tudományos rektorhelyettese, Kovács László vezérőrnagy, fővédnök mellett a megnyitón Tomin Szilvia r. vezérőrnagy, az NVSZ főigazgatója, Nagy László, az SZTFH elnöke, egyben a verseny védnöke, valamint karunk dékánja, Kovács Gábor r. vezérőrnagy köszöntették a részt vevő csapatokat, hangsúlyozva, hogy a kiberbűnözés elleni fellépés közös felelősségünk.
A csapatoknak 3 feladatot kellett megoldaniuk. Az első csapatjátékban egy kiberbűncselekmény virtuális nyomozását vezették végig, a második feladatban a játékosok egyénileg töltöttek ki egy kiberbiztonsággal kapcsolatos kvízt, míg a harmadik körben – ismét csapatban dolgozva – egy vállalatot ért informatikai incidenst kellett felderíteniük. A versenyt Bor Olivér, az SZTFH kiberbiztonsági kommunikációs szakértője vezette.
A csapatok teljesítményét a háromtagú zsűri értékelte, az NKE kibernyomozói képzésén résztvevőkét külön is. A csapatok mellett a kvízben legjobb teljesítményt elérő versenyzőket szintén külön jutalmazták.
Az elért eredmények alapján az NKE-n kívüli csapatok között az I. helyezést a Debreceni Egyetem „Szuper Szimat” csapata nyerte, egyben abszolút első is lett. A II. helyen a győri Széchenyi István Egyetem „CyberJusticia”, míg a III. helyen a Szegedi Tudományegyetem „Kriptoőrség” csapata végzett. Az NKE-s hallgatókból álló csapatok közül a legjobb teljesítményt a „BBSZL” csapat érte el. A kvízkérdésekre adott válaszok alapján a legjobb egyéni teljesítményt Pataki Anna Zsófia, a Debreceni Egyetem negyedéves hallgatója, illetve Both Benjamin, az NKE negyedéves hallgatója érte el, akik ezért különdíjban is részesültek.
A díjakat Csizner Zoltán r. ezredes, az NKE RTK Kiberbűnözés Elleni Tanszék vezetője és Veszelka Mihály r. ezredes, az NVSZ Kiberfelderítési Főosztály vezetője adta át.
A vetélkedő végén Csizner Zoltán r. ezredes megköszönte a résztvevők felkészültségét és aktivitását, amivel a vetélkedő még tartalmasabb és hasznosabb lehetett. Mint mondta, a szervezők szándéka szerint a mostani első rendezvény hagyományteremtő lesz, és minden évben segíti majd a fiatal hallgatók kiberbűnözés elleni jogi ismereteinek bővítését, ezek gyakorlati alkalmazását, lehetőséget nyújtva a szakterület iránt érdeklődők személyes kapcsolatainak kialakítására és elmélyítésére is.
Szöveg: Csizner Zoltán, Deák József
Fotó: Bodó Pál