NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

A kannabisz legalizálásának változása a nemzetközi statisztikákban

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Nemzetközi és Európai Szakkollégium (NESZK) november 18-án szervezett eseményének fókuszában a nemzetközi marihuána legalizáció legújabb fejleményei álltak, különös figyelmet fordítva az Egyesült Államokra és Dél-Koreára. A téma kapcsán Hyon Namgung, a denveri Metropolitan Állami Egyetem Büntetőjogi és Kriminológiai Tanszékének professzora osztotta meg szakmai véleményét, aki érintette a globális tapasztalatokat, társadalmi implikációkat és a jogi keretek alakulását.

Hyon Namgung professzor előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a kannabisz egy növény, amely évezredek óta létezik és pszichoaktív anyagokat tartalmaz. Az Egyesült Államokban a „marihuána” mint kifejezés használata gyakoribb, amit a 20. századi drogpolitikai történelem befolyásolt: a marihuána nevét a mexikói menekültek nyomán kezdték el használni, amely kezdetben rasszista konnotációkkal bírt. Ugyanakkor a marihuána mára elvált ettől a jelentéstől. A THC és a CBD, a kannabisz két fő vegyülete, eltérő hatásokat mutatnak. Felhívta a figyelmet a '70-es évek drogellenes háborújára, amelyet Nixon elnök hirdetett meg.

Hyon Namgung professzor, aki korábban rendőr volt Dél-Koreában, kitért a kannabisz fogyasztásával kapcsolatos jogi keretekre is. Dél-Koreában és Magyarországon a marihuána szigorúan illegális, míg 2013-ban Coloradóban, az Egyesült Államokban legalizálták a rekreációs kannabiszt. „Annak ellenére, hogy sok éven át rendőr voltam Dél-Koreában, egyetlen marihuána növényt vagy ültetvényt sem láttam az országban. Azonban 2013-ban, Coloradóban, ha sétáltam a parkban vagy akár a campuson, vagy más nyilvános helyen, buszon vagy metróban, egyértelműen éreztem a marihuána szagát” – fogalmazott a professzor.  

Részletezte, hogy számos különböző megközelítést figyelhettünk meg a marihuána használatában, amelyek hatással voltak, egyebek mellett a diákok nemzetközi mobilitásai kapcsán a koreai kultúrára. Ezen túlmenően statisztikai adatokat gyűjtött, amelyek szerint 2013 és 2019 között Szöulban emelkedett a marihuána használatra vonatkozó esetek száma. Kitért arra is, hogy a marihuána csempészése az Egyesült Államokban folyamatos növekedést mutat, és a Dél-Koreába csempészett mennyiség is szembetűnő. A kutatások során azt találta, hogy az Egyesült Államokban és Kanadában a marihuána függők aránya egyre magasabb, szerinte a legalizálás hatásai más országokban is megjelenhetnek. A drogpolitikák változása tehát globálisan hatással lehet a droghelyzetre, beleértve Dél-Koreát is.

 

Szöveg: Harangozó Éva

Fotó: Szilágyi Dénes


Címkék: kannabisz