NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Nemzetközi Tudományos Konferencia a Katasztrófák Csökkentésének Világnapja alkalmából

Immár hagyományosan több társadalmi és tudományos szervezet együttműködésében, a Magyar Tudomány Ünnepe 2024 eseményeként tartották meg november 25-én a Katasztrófák Csökkentésének Világnapja alkalmából szervezett nemzetközi tudományos konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus dísztermében. A rendezvény fővédnökei Góra Zoltán tű. altábornagy, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója, valamint Janza Frigyes ny. r. vezérőrnagy, a Belügyminisztérium oktatási főszemlélője voltak.

A konferencia a plenáris előadásokat követően hat – katasztrófavédelmi műveleti és polgári védelmi, tűzvédelmi és mentésirányítási, iparbiztonsági, rendészeti, katasztrófavédelmi műszaki és nemzetközi katasztrófavédelmi – szekcióban zajlott, amelyre 104 előadó jelentkezett 73 előadással. Nemzetközi vonatkozásban 12 beszámoló hangzott el, amelyben 6 különböző ország képviseltette magát.

A konferencia levezető elnöke, Muhoray Árpád ny. pv. vezérőrnagy bevezetőjében hangsúlyozta: „Az elmúlt évtizedben határozottan növekedett mind a katasztrófák, mind azok áldozatainak száma, így egyre több ember van kitéve e veszélyeknek, ezért kiemelt jelentőséggel bír a tudományos kutatás, amely a katasztrófák megelőzését és veszélyhelyzetek kezelését szolgálja.”

„Az NKE Rendészettudományi Kar Katasztrófavédelmi Intézete élen jár a feladatok végrehajtásában nemcsak az oktatás-kutatás területén, hanem a tudományos konferenciák szervezésének területén is” – mondta megnyitójában Kovács Gábor r. vezérőrnagy. A Rendészettudományi Kar dékánja hozzátette: a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat mottója: „Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában”, kiemelt jelentőséggel mutatkozik meg a rendészettudomány területén jeleskedő kutatóknak. A dékánt követően Hegedűs Henrik, a Magyar Hadtudományi Társaság alelnöke köszöntötte az esemény résztvevőit.

„A mai konferencia fő célja, hogy tudományos szintű válaszokat adjunk korunk biztonsági, a lakosságot veszélyeztető kihívásaira” – hívta fel a figyelmet Endrődi István ny. tű. ezredes, a Magyar Polgári Védelmi Szövetség országos elnöke.

Varga Ferenc tű. dandártábornok idézte az ENSZ főtitkárának a Katasztrófák Csökkentésének Világnapja alkalmából 2024-re kiadott jelmondatát, amely szerint „a fiatalokat olyan készségekkel és ismeretekkel kell ellátni, amelyekkel tisztábbá, zöldebbé és klímaérzékenyebbé tudják alakítani a jövőt”. Hozzátette, hogy az egyetemen folyó katasztrófavédelmi képzés hozzájárul e kitűzött cél megvalósításához.

A plenáris ülés első előadójaként Gulyásné dr. Gyurka Tímea tűzoltó ezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hivatalvezetője előadást tartott a BM OKF soros EU elnökséghez kapcsolódó feladatairól. Ebben bemutatta az EU árvizekkel szembeni ellenálló-képességének átfogó fejlesztésében elért kiemelkedő eredményeket.

Zsitnyányi Attila, a Gamma Műszaki Zrt. vezérigazgatója előadásában bemutatta az általuk kifejlesztett, a gyakorlatokat támogató szimulációs rendszert.

A konferencia nemzetközi plenáris előadójaként – Restás Ágoston egyetemi tanár moderálásával – a katasztrófavédelem műholdas támogatását mutatta be Lorant Czaran az Egyesült Nemzetek Szervezete Űrügyi Hivatalának munkatársa. A plenáris előadásokat követően a konferencia szekcióelőadásokkal folytatódott.

A konferencia színhelyét a Katasztrófavédelem Központi Múzeumának Életképek a polgári védelem történetéből című időszaki kiállításának tablói díszítették.

 

Szöveg: Ambrusz József

Fotó: Szilágyi Zoltán