NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Terrorizmus elleni küzdelem konferencia Rigában RTK-s képviselettel

November 20–21. között Rigában, a Fantadroms konferencia-központban rendezték meg az Európai Unió Belső Biztonsági Alapja által támogatott konferenciát.

„A terrorizmus fenyegetésének kezelése: a rendőrség és beavatkozási egységek hatékonysága, együttműködése és felkészültsége” című konferenciát. A rendezvény a terrorizmus elleni küzdelemben a nemzetközi szakmai együttműködést és innovatív tapasztalatcserét tűzte ki céljául.

A kétnapos eseményen a terrorizmus elleni védekezés hatékonyságára, a rendvédelmi szervek együttműködésére és a kiképzési módszerek fejlesztésére összpontosító előadások és workshopok sora zajlott. Az előadók között számos ország képviselői – többek között Franciaország, Írország, Lengyelország, Lettország és Litvánia – osztották meg tapasztalataikat és javaslataikat.

Az NKE Rendészettudományi Karát két oktató is képviselte. Nagy Melánia, a Terrorelhárítási Tanszék adjunktusa – személyesen megtartott – előadásában a terrorizmus egy különleges aspektusára világított rá, a gyermekek és nők szerepére a terrorista cselekményekben. Kiemelte, hogy ezek az elkövetők sok esetben kényszer vagy fenyegetés hatására cselekszenek, ami felveti a kérdést: vajon elkövetőkként vagy inkább áldozatokként kell-e tekinteni rájuk? Az előadás során részletesen tárgyalta a büntetőjogi vonatkozásokat, valamint az indoktrináció problémáját. Mint leszögezte, a nemzetközi együttműködés további erősítése elengedhetetlen a hatékony prevencióhoz.

Rémai Dániel r. őrnagy, a Terrorelhárítási Tanszék mb. vezetője a modern és posztmodern terrorizmus jellemzőit és fókuszpontjait elemezte online előadásában. Bemutatta, hogy a terrorizmus hogyan fejlődött a hagyományos, államilag támogatott formáktól a mai decentralizált, technológia-orientált és sokszor egyéni motivációjú cselekmények irányába. Előadása során a terrorizmus kutatásának interdiszciplináris fontosságát hangsúlyozta, illetve rávilágított a tudományterületek közötti együttműködésben rejlő lehetőségekre és a mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetőségeire a terrorizmus kutatásában.

A konferencia délutánján workshopok keretében a résztvevők interaktív formában dolgoztak ki különböző válsághelyzeti forgatókönyveket, valamint a terrorcselekmények során alkalmazandó kommunikációs technikákat. Nagy Melánia, az egyik csoport koordinátoraként kiemelt szerepet vállalt a tantárgyi tematikák kidolgozásában, amelyek a hallgatók gyors reagálási képességének fejlesztését célozzák.

A rendezvény nemcsak szakmai tudásmegosztás szempontjából volt rendkívül hasznos, hanem megerősítette a nemzetközi rendvédelmi együttműködés fontosságát is. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a terrorizmus elleni küzdelemben a közös képzési programok és a tapasztalatcsere kulcsfontosságúak. A konferencia emellett hangsúlyozta, hogy a jövő kihívásaira csak innovatív és átfogó megközelítéssel lehet eredményesen reagálni.


Szöveg: Deák József

Fotó: Rémai Dániel