NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

„A múltból a parazsat őrizzük, ne a hamut!”

November 28-án „A rendészeti szervezetek és a rendészettudományi felsőfokú oktatás múltja és jelene ” címmel, összefoglaló kiállítás nyílt a Ludovika Szent László Kápolna karzatán.

A belügyi, illetve rendészeti szervek oktatástörténetét bemutató tárlat átfogó képet nyújt az 1971 óta intézményesített képzésről, illetve azokról a szervezetekről, amelyek tiszti állományát a rendészeti felsőfokú oktatás az elmúlt időszakokban kiképezte. A szervezeti kultúra ilyen irányú bemutatása hű képet ad a rendészettudományhoz kapcsolódó teljes spektrumról, bemutatva a rendészeti feladatot ellátó hivatásos szervezeteket, múltjukat és jelenüket. A kiállítás tablói felvillantják a Rendőrtiszti Főiskola előtti, rendészeti szervek számára képzést folytató elődintézményeket is, mint például az Ybl Miklós Műszaki Főiskolát vagy a Kossuth Lajos Katonai Főiskolát.

Janza Frigyes ny. r. vezérőrnagy, a Belügyminisztérium oktatási főszemlélője a kiállítást megnyitó beszédében megjegyezte, hogy az emlékezetpolitika ugyan múltat méreget, de a jövőbe tekintést kell hogy szolgálja: „A múltból a parazsat őrizzük, ne a hamut! Ha nem tudjuk, honnan jöttünk, racionálisan nem lehet jövőt sem tervezni, építeni…” Példaként említette, hogy a mostani Andrássy út krónikája során négy névváltozáson ment át. A kiállítás nem öncélúan idézi fel a rendészeti felsőoktatás jelentősebb mozzanatait, hiszen ez egyben a rendészettudomány fejlődéstörténetének is része „a magunk hétköznapjaival” – fejezte be.

A kiállítás alapötletét az adta, hogy a Rendészettudományi Kar Határrendészeti Tanszéke megalapításának 30. évfordulójára a Határőr Kultúráért Alapítvány 2022. szeptember elsejére kialakított és berendezett – tantermi funkcióknak is megfeleltetve – egy „Határőr Emlékszobát”, ami a látogatók mellett az egyetem és a kar vezetőinek egyaránt elnyerte tetszését. Az Emlékszoba megtekintését követően Deli Gergely rektor felvetette, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem históriájában helye kell legyen egy, a rendészeti felsőoktatás előzményeit bemutató kiállításnak is. Ennek helyszínéül felajánlotta a Szent László Kápolna karzatát, az elgondolás elkészítésére pedig a Határőr Kultúráért Alapítvány kapta a felkérést.

A szükséges installációk beszerzéséhez, anyagi kiadásaihoz az NKE rektora mellett lehetőségei szerint az RTK is hozzájárult, a beszerzéseket a Fejlesztési Osztály koordinálta.

A kiállítás jelenlegi megvalósításában, a tárgyi emlékek meghatározásában, beszerzésében és kiállításában kiemelt szerepet vállaltak a Határrendészeti-, a Vám- és Pénzügyőri-, a Büntetés-végrehajtási és az Idegenrendészeti Tanszék, valamint  a Katasztrófavédelmi Intézet munkatársai. A végső koordinációs feladatokat a Rendészetelméleti és -történeti Tanszék végezte.

A kiállítás további bővítése során más tanszékek is lehetőséget kapnak a múltjuk megjelenítésére.


Szerző: Balla József, Deák József

Fotó: Bodó Pál