Az NKE RTK Idegennyelvi és Szaknyelvi Lektorátus tavaszi workshopja hagyományosan az innovatív szaknyelvoktatás módszereiről, míg a téli a rendészetről szól.
A legutóbbi workshopot Major Róbert r. ezredes, oktatási dékánhelyettes nyitotta meg „Érdekességek a közlekedésrendészetben, különös tekintettel a feketedobozra, az elektromos rollerekre és az új szabályzatokra” című előadásával. Ebben felhívta a figyelmet arra, hogy egy-egy balesetnél a körülmények tisztázása a legfontosabb. A feketedoboz segíthet feltárni, ki okozta, illetve történt-e szabálysértés. Az előadásban szó esett olyan mikromobilitási eszközökről is, mint a segway, hoverboard vagy az elektromos roller. Ezek nem közlekedhetnek a járdán, és tervben van a kötelező vezetői engedély, és bukósisak előírása a későbbi szabályzókban. Az Európai Unió 2050-ig szeretné elérni, hogy egyetlen ember se halljon meg közlekedési balesetben a kontinens útjain. Magyarországon is életbe lép a szabályozás, ezért júliustól csak olyan személygépkocsit lehet forgalomba helyezni, amit EDR-rendszerrel (Event Data Recording - Egységes Digitális Rádiótávközlő Rendszer), vagyis úgynevezett feketedobozzal is elláttak. A korábban forgalomba helyezett autók tulajdonosait azonban nem kötelezik EDR-t szereltetésére járművükbe. Az EDR-rendszer csak akkor rögzíti a történéseket, amikor extrém nagy sebességváltozást vagy ütközést érzékel. Ilyenkor a baleset pillanatának körülményeit (gázpedál- és kormány állása, sebességfokozat, irányjelző állása, világítás) menti az EDR, de a fedélzeten elhangzott beszélgetéseket nem.
Az őt követő Bélai Gábor „A Krimináltechnika legújabb eszközei és módszerei”-ről szólt. Bemutatta az egyéni védőfelszerelést, majd a helyszínelés stációit az elsődleges tanú meghallgatásától a helyszín állapotának dokumentálásán keresztül a nyomok rögzítésén át a helyszínre érkező szemlebizottságnak tett jelentésig. A szemlebizottság tagjairól, a kettős kordonról, a mozgási útvonalról, a verziók felállításáról is szó esett a prezentációban. Ezen kívül az anyagmaradványok, a tárgyi bizonyítékok, a bűnjel, az ujjnyom töredék, a statikus és a dinamikus szakasz bemutatása szintén helyet kapott. Az előadó felhívta a figyelmet az igazságügyi genetikus szakértő szerepére is. A prezentáció zárásaként bemutatatta a nyomozás és a helyszínelés eszközeit, a helyszínelő járművet, a talajradart, a drónokat, a 3D-s rögzítőket és a kézi szkennert, mint az Artec 3D, a KRIMESITE Imager Master RUVIS, a FLIR hőkamera, a ForenScope és a Crime-lite 82L – amely segítségével a lábnyom láthatóvá válik –, továbbá a Raman lézer spektométert, ami porokat és feltételezett kábítószereket azonosít be.
Szöveg: Ürmösné Simon Gabriella, Deák József