NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

A kibernyomozói laboratóriummal ismerkedtek az RTK vezetői

Az NKE RTK Kiberbűnözés Elleni Tanszéke befejezte a hallgatók gyakorlati oktatását segítő Kibernyomozói Laboratórium kialakításának első fázisát, amelyet a kar vezetői is megtekintettek.   

A március havi kari tanszékvezetői értekezlet előtt, a Ludovika Szárnyépületének alagsorában az RTK vezetői megnézték, hogy a közelmúltban kialakított speciális informatikai kabinetben 25 munkaállomást üzemeltek be a Kiberbűnözés Elleni Tanszék munkatársai, Simon Béla r. alezredes és Baksa László r. alezredes, akiknek Sipos Péter, a Krimináltechnikai Tanszék technikusa is segített.

A bemutatón Csizner Zoltán r. ezredes, tanszékvezető elmondta: a jelen fázisban a labor alkalmas a tanszék által oktatott tantárgyakhoz kapcsolódó gyakorlati képzésekre és számonkérésekre. Az elkülönített informatikai hálózat lehetővé teszi azt a beállítást és biztonsági protokollt, amelyek segítségével a hallgatók valós környezetben, de biztonságosan ismerkedhetnek meg többek között a dark web kihívásaival, kockázataival és az azzal kapcsolatos felderítésekkel.

A tanszékvezető szerint elengedhetetlen, hogy a hallgatók ne csak az elméleti tudás birtokában, hanem gyakorlati ismeretekkel és tapasztattal felvértezve kezdhessék majd meg szolgálatukat. Ehhez az oktatás melletti számonkérés keretében az idei záróvizsgán a kibernyomozó, illetve az informatikai nyomozó szakirányon végző hallgatók már gyakorlati feladatokat is megoldanak, amelyhez a hátralévő hetekben célirányos felkészítést kapnak a laborban.

Baksa László a Kibernyomozói Laboratóriumba tervezett oktatásokat mutatta be röviden. Hangsúlyozta: a gyakorlati foglalkozások moduláris rendszerében egy-egy gyakorlat akár több tanórához is illeszkedhet. A gyakorlatok alapfeltétele a hallgatók elméleti előismereteinek megléte, amelynek követelményrendszere a megszokott fórumokon (Neptun, Moodle) jut el előzetesen hozzájuk.

Kovács Gábor r. vezérőrnagy, az RTK dékánja zárszóként elmondta: fontos szerepet szán a kiberbűnözéssel kapcsolatos oktatásban a laboratóriumnak. Az ORFK évértékelőjén is kiemelt hangsúlyt kapott a kiberbűnözés helyzete, mivel annak elkövetési gyakorisága exponenciálisan növekszik. Ezt a kihívást a rendészti oktatásban sem szabad figyelmen kívül hagyni, és ezért is tartja fontos lépésnek a labor kialakítását és a már folyamatban lévő beszerzéseket.

A tanszék a már meglévő helyi hálózaton túl – a Belügyminisztérium céltámogatásával – a rendészeti szervek által is alkalmazott forenzikus eszközök és szoftverek beszerzését is kezdeményezte, amelyek várhatóan ez év végéig érkeznek meg. A beszerzésben a kar Fejlesztési Osztályának munkatársai nyújtanak segítséget. Ez az eszközpark a szakértői, forenzikus munkát segít majd elsajátítani, és további távlatokat nyithat meg egyetemünk előtt a kiberbűnözéssel kapcsolatos tudományos kutatások és szakértői vizsgálatok területén.

A Kibernyomozói Laboratórium felépítését és funkcióit előzőleg a CEPOL szervezésében Budapesten zajló, és Baksa László által mentorált „Train the trainer” képzés külföldi hallgatói is megismerhették, akik elismerően nyilatkoztak a kialakított oktatási infrastruktúráról.


Szöveg: Csizner Zoltán, Deák József

Fotó: Bodó Pál