Nemrégiben szokatlan kérdéssel kereste meg a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság vezetése az NKE RTK Bűnügyi és Gazdaságvédelmi Tanszékét.
A vármegye területén tapasztalható, növekvő számú ázsiai származású vendégmunkás jelenléte új típusú rendészeti kihívásokat vethet fel, különös tekintettel a szervezett bűnözés majdani potenciális megjelenésére. A főkapitányság előrelátó kezdeményezésének célja, hogy a szolgálatot teljesítő gyakorló rendészeti szakemberek mélyebb ismereteket szerezzenek a távol-keleti bűnözői körök gondolkodás- és viselkedésmintáiról, valamint a szervezett bűnözés sajátos működési mechanizmusairól, hisz ez hozzájárulhat a lehetséges bűnözői struktúrák korai felismeréséhez és az ellenük való hatékony fellépés megalapozásához.
A felkérés azért is volt örömmel és könnyen teljesíthető, mert az egyetem Rendészettudományi Karán lassan egy éve van jelen a koreai származású Hyon Namgung, a Denveri Metropolitan Állami Egyetem (Metropolitan State University of Denver) Büntetőjogi és Kriminológiai Tanszékének professzora, aki rendőrként, és kutatóként több mint két évtizede foglalkozik a dél-koreai szervezett bűnözéssel.
Némi egyeztetést és szervezést követően a Bűnügyi és Gazdaságvédelmi Tanszék Szendrei Ferenc r. ezredes által vezetett oktatói közössége április 17-én csatlakozott a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóság Felderítő Osztály szervezésében a bűnügyi és a rendészeti vezetőknek, munkatársaknak tartott oktatási naphoz.
A képzési nap programjába kapcsolódva elsőként Hyon Namgung professzor úr – Acsai György nyelvtanár, az RTK Idegennyelvi és Szaknyelvi Lektorátus munkatársa tolmácsolásában – tartott angol nyelvű előadást, melyben a több mint kétezer éves konfucionizmus értékein keresztül világított rá az ázsiai – különösen a koreai, japán és kínai – emberek gondolkodásmódját meghatározó alapvető értékekre. A professzor úr előadásában részletesen kitért a hagyományos és az egyre inkább feltörekvő fiatal, úgynevezett M.Z. generációs szervezett bűnözői körök motivációjára, a jellemző viselkedési és elkövetési formákra.
A továbbiakban Árpás Béla r. alezredes, a Bűnügyi és Gazdaságvédelmi Tanszék mesteroktatója tartott előadást a hazánkban, de idegen ajkú szervezett bűnözői körben elkövetett, a hatóságok előtt eleinte teljes látenciában lévő emberölés nyomozásáról. Vázolta a felderítés során alkalmazott leplezett eszközök eredményességét, majd részletesen kifejtette a nyomozás során felállításra kerülő nemzetközi nyomozó csoport (JIT) működési mechanizmusát, végül ismertette a vizsgálati szakban alkalmazott, legújabb inter- és multidiszciplináris szakértői munka rendkívüli hatékonyságát.
Végezetül a jelenlévők köszönetüket fejezték ki az előadásokért, amelyek nemcsak tudományos szempontból voltak számukra értékesek, hanem a mindennapi rendőri gyakorlatban is közvetlenül hasznosíthatónak tűnnek. Emellett reményüket fejezték ki a jövőbeni hasonlóan tartalmas és eredményes együttműködés folytatására.
Szöveg: Árpás Béla, Deák József
Fotó: Szendrei Ferenc, Árpás Béla