NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Kriptoeszközök és blokklánc tanfolyam az RTK-n

A Kripteus Zrt., az NKE RTK Kiberbűnözés Elleni Tanszékével együttműködve, június 4–5-én ismét aktuális szakmai kurzust hirdetett a pénzügyi szolgáltatók és bűnüldöző szervek munkatársainak.

A piaci és szabályozási környezet változásaira reagáló kurzus elnevezése: „Blockchain és Kriptoeszközök a hatósági és pénzügyi környezetben – elmélet és gyakorlati megoldások az illegális tranzakciók felismerésére”.  A digitális fizetőeszközök világában zajló ügyletek jelentős pénzmosási kockázatot jelentenek, ezért a pénzügyi szektorban és a bűnüldözés területén dolgozó szakemberek számára elengedhetetlenné vált e modern technológiák elméleti és gyakorlati hátterének megismerése. 2023-ban a digitális eszközökkel kapcsolatos jogellenes pénzmozgások globális értéke 46,1 milliárd dollár volt, amely 2024-re a jelenlegi adatok szerint 51,3 milliárd dollárra emelkedett. Az illegális tevékenységek – mint például az internetes bűnözés, a nehezen ellenőrizhető online piactereken történő értékesítés vagy a zsarolóprogramok használata – továbbra is elsősorban olyan népszerű digitális fizetőeszközökön keresztül zajlanak, amelyek széles körben elterjedtek és árfolyamuk stabilitása miatt kedveltek (Chainalysis, 2025. január 18.).

Az elméleti részben a résztvevők megismerkedtek a digitális főkönyvi rendszerek felépítésével, működési elveivel, különféle típusaival, a hazai és nemzetközi szabályozási környezettel, a pénzmosás elleni védekezés lehetőségeivel, valamint az automatizált szerződések alkalmazásával. A gyakorlati rész során a résztvevők feladatokon és esettanulmányokon keresztül sajátították el, hogyan lehet a digitális fizetőeszközök mozgását nyomon követni, az egyes tranzakciók útját feltérképezni, illetve az egyenlegeket figyelemmel kísérni. Ehhez egy speciális, digitális fizetőeszközök elemzésére fejlesztett platform nyújtott segítséget, amely lehetővé teszi a tranzakciók részletes vizsgálatát, valamint a különféle, anonimitást növelő szolgáltatások azonosítását is.

A rendezvény szakmai hátterét az NKFI Alapból megvalósuló TKP2021-NVA-18 „A XXI. századi biztonsági kihívások nemzetbiztonsági hangsúlyai” projekt biztosította.


Szöveg: Simon Béla, Deák József

Fotó: Simon Béla, Galaser Anita