NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

László napi konferencia Pécsett; Rendészeti kutatások és innováció

Az egykori határőrség védőszentje tiszteletére rendezett, hagyományos határőr-határrendész szervezésű konferencia előadói, résztvevői között ezúttal is ott voltak az NKE RTK oktatói, doktoranduszai.

Majdnem két és fél évtizede, hogy Szent László király ünnepnapja alkalmából a Magyar Rendészettudományi Társaság Határrendészeti Tagozat és a Magyar Hadtudományi Társaság Határőr Szakosztály Pécsi Szakcsoportja rendészeti konferenciát szervez. Ez évben a tudományos tanácskozást "Rendészeti kutatások és innováció" címmel június 26-án, második alkalommal tartották a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. A pécsi szakcsoport elnöke, Zámbó Péter ny. r. ezredes megnyitójában kiemelte, hogy a konferencia célja a Magyar Tudományos Akadémia és annak Könyvtára alapításának 200 éves évfordulója alkalmából meghirdetett, a "Magyar Tudomány Éve" programsorozat, illetve a pécsi rendészettudomány-szervezési hagyomány ápolása keretében a rendészet tudománya, kutatása és innovációja eredményeinek a bemutatása, valamint a magyar rendészeti tudományos közösség erősítése. Fábián Adrián dékán, Padányi József ny. vezérőrnagy, a Magyar Hadtudományi Társaság elnöke, Őri László, a Baranya Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke, valamint Forrai Tamás Gergely egyetemi lelkész a köszöntőjében méltatta a konferenciasorozat jelentőségét és tudományos értékeit, majd Kovácsné Szekér Enikő, a Belügyminisztérium személyügyi helyettes államtitkára felolvasta Pintér Sándor belügyminiszter fővédnöki köszöntő levelét. A rendezvény megnyitó részében Halmos Gábor, a Tüke Alapítvány alapító kurátora ismertette, hogy a pécsi szakcsoport tudományos tevékenysége elismeréséül 2025-ben Tüke Civil Díjat vehetett át a pécsi polgárok ajánlása alapján.

A konferencia plenáris részében az előadók a témakört elméleti és gyakorlati aspektusból közelítették meg. Janza Frigyes ny. r. vezérőrnagy, címzetes egyetemi tanár "Néhány gondolat a rendészetről" címmel fejtette ki gondolatait, Patyi András alkotmánybíró, egyetemi tanár pedig a "Közigazgatástudomány és rendészettudomány – néhány gondolat a rendészeti alapfogalmak körében" témában tartott előadást.

A következő részt Kovácsné Szekér Enikő, a Belügyminisztérium személyügyi helyettes államtitkára nyitotta a "Generációs kihívások a közigazgatásban és a rendvédelemben – egy generáció-specifikus kutatás főbb megállapításai" című előadásával, majd Kovács Gusztáv egyetemi tanár, a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola rektora következett "Bioetika és innováció" témával. Ezt követően Hajas Barnabás, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Alkotmányjogi Tanszék egyetemi docense "Innováció vagy konvenció? – avagy ami működik, minek megjavítani?" témakörben mutatta be téziseit, akit a plenáris ülés zárásaként Fenyvesi Csaba, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Büntető és Polgári Eljárásjogi Tanszék egyetemi tanárának "A legnagyobb rendőr a véletlen (Kriminalisztikai banánhéjak a bűnügyekben)" című előadása követett.

A délutáni programban öt szekcióülés kapott helyet: az "Aktuális kihívások, rendészeti válaszok" szekciót Gaál Gyula, az "Innováció a rendészettudomány szolgálatában" szekciót Németh József r. ezredes, "A rendészet tudománya és kutatása" szekciót Fórizs Sándor ny. r. dandártábornok, a "Rendészeti megoldások az emberi mobilitás korában" szekciót Hautzinger Zoltán r. ezredes, tanszékvezető, a "Modern bűnüldözés" szekciót pedig Fenyvesi Csaba vezette.

A tudományos fórum kiváló lehetőséget biztosított a résztvevőknek, hogy interaktív módon vitassák meg a rendészeti kutatások és az innováció helyzetét. A konferencia tudományos értékeinek megörökítése céljából a plenáris-, illetve a szekcióüléseken elhangzott előadások tanulmányszerű változatai a konferenciát követően a Pécsi Határőr Tudományos Közlemények huszonhetedik számában jelennek meg.

A tudományos tanácskozás kiemelt támogatója a Rendőrség Tudományos Tanácsa volt. További támogatói: a Magyar Rendészettudományi Társaság, a Magyar Hadtudományi Társaság, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar, a Belügyi Tudományos Tanács, a Baranya Vármegyei Önkormányzat Közgyűlése, a Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kara, az Alapítvány a Rendvédelmi és Magánbiztonsági Oktatásért és Kutatásért, a Szent László Alapítvány a határőrökért, a Pécsi Akadémiai Bizottság IX. Gazdaság- és Jogtudományok Szakbizottsága, valamint a Bűnügyi Tudományok Munkabizottsága.


Szöveg: https://pecshor.hu/rendezvenyek/2025/2025.htm felhasználásával Deák József

Fotó: PTE ÁJK
 


Címkék: Konferencia 2025