Két hallgatónk is becsülettel helytállt az NKE HHK és a Trend Micro kiberbiztonsági cég által összeállított kiber versenyen.
A Kiberbűnözés Elleni Tanszék kezelésében lévő, és 2024 decemberében útjára indított Kibernyomozó Laboratórium folyamatosan fejlődik. A technikai oldalon a Belügyminisztérium céltámogatásának köszönhetően folyamatosan érkeznek a speciális eszközök és szoftverek. A közelmúltban például macOS és forenzikus szakértői számítógépeket, valamint nagy kapacitású adattárolókat állítottak az oktatás szolgálatába munkatársaink. A Kibernyomozó Laboratóriumban rejlő lehetőségek feltárásában, majd azok alkalmazásában Baksa László r. alezredesnek nélkülözhetetlen segítséget nyújt a Krimináltechnikai Tanszék munkatársa, Sipos Péter.
A technikai fejlesztés megnyitotta az utat a magasabb szintű gyakorlati oktatás előtt, így elindulhatnak a lokális Mesterséges Intelligencia modellek technológiájával kapcsolatos kísérletek vagy a VR technológiát felhasználó oktatás támogatása is.
A jövő kihívásai mellett lehetővé válik a kibertérben elkövetett bűncselekmények szimulációs környezetének kialakítása, amely segítségével a hallgatók gyakorlati tudást és tapasztatot szerezhetnek, és egyben lehetőség nyílik ezek számonkérésére is.
Szerencsére a technikai fejlesztés eredményei a hallgatókra is hatással vannak, és a közelmúltban megkezdődött egy olyan hallgatói csapat felkészítése, akik – a többi egyetemhez hasonlóan – „versenyképes” tudással felvértezve képviselhetik karunkat a különböző kiberbiztonsági versenyeken.
Az úttörőszerepet Zsiga Levente I. évfolyamos és Halász Ádám II. évfolyamos kibernyomozó-hallgatók vállalták, és elindultak az NKE HHK és a Trend Micro kiberbiztonsági cég által összeállított versenyen. A versenyzőknek első lépésként egy virtuális akadálypályát kellett teljesíteni, amelyet hallgatóink az első 12 csapat között oldottak meg sikeresen, és ami egyben a továbbjutást is jelentette. A II. fordulóra 2025. november 26-án került sor, ahol egy virtuális, vállalti IT környezetben kellett nyomozni, és lebuktatni a hackereket, amihez már a Kibernyomozói Laboratórium infrastruktúráját kellett használni. Hallgatóinknak a küldetést sikerült teljesíteniük, és a középmezőnyben végeztek, ami az első megmérettetésükhöz képest jó eredmények számít.
Ahogy a tanszék vezetője, Csizner Zoltán r. ezredes, az első foglalkozások egyikén elmondta, a verseny végig kíséri a kibernyomozókat a hivatásuk során. A leendő szolgálati helyükön is lépést kell majd tartaniuk a nemzetközi trendekkel, a technikai fejlődéssel és a bűnelkövetők új módszereivel. Ehhez mindig a lehető legtöbbet kell kihozniuk magukból, és mindig törekedni kell arra, hogy a legjobbak legyenek. Ennek a versenyszellemnek az elsajátítására, az ehhez szükséges extra-tudás megszerzésére kiváló műhely lehet a Kibernyomozói Labor, és az innen induló „elit csapat” reményeink szerint Karunk hírnevét öregbíti a kiberbiztonsági versenyeken.
Szöveg: Csizner Zoltán, Deák József, Fábián Zita Orsolya
Fotó: Baksa László, Csizner Zoltán