Informatikai jártasság és készségvizsgálat
TÁJÉKOZTATÓ
az informatikai jártassági és készségvizsgálat lefolytatásáról.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kara a bűnügyi alapképzési szak kiber nyomozó, illetve a bűnügyi igazgatási alapképzési szak informatikai nyomozó szakirányra jelentkezettek esetében a pályaalkalmassági orientációs beszélgetés keretében informatikai jártassági és készségvizsgálatot folytat le.
Az informatikai jártassági és készségvizsgálaton (továbbiakban: készségvizsgálat) megfelelő minősítés megszerzésének folyamata és feltételei:
A készségvizsgálaton maximálisan 45 pont szerezhető, mely a minősítés meghatározására hivatott, a felvételi pontba nem számít bele. Megfelelt minősítést az a jelentkező kap, aki legalább 23 pontot szerez a 45 lehetségesen megszerezhető pontból.
A vizsgálat megkezdése előtt a pályázók elektronikus úton (a jelentkezéskor kapcsolattartásra megadott e-mail útján) tájékoztatást kapnak a készségvizsgálat pontos lefolyásáról (a bizottság összetétele, pontos időpont, a készségvizsgálat lefolyása, az értékelés rendje, felkészülési témakörök). Az időpont módosítása indokolt esetben írásban kérhető.
A készségvizsgálat során a felvételiző személy azonosítása a személyi igazolvány felmutatásával történik meg.
A felvételi bizottság előtt végrehajtott szóbeli beszélgetés, kérdés–azonnali felelet formájában tervezett. A bizottság célja a felvételiző tájékozottságának és attitűdjének felmérése az infokommunikáció, információtechnológia általános ismeretéből.
A beszélgetésre személyenként 15 perc áll rendelkezésre, amely tartalmazza a jelentkező felvételi motivációit tartalmazó bemutatkozást is (erre a bizottság maximálisan 5 pontot adhat).
A beszélgetésen a bizottság két kérdést tesz fel az infokommunikáció, információtechnológia ismeretköréből – egy általános, felhasználói szintű tudást feltételezve. Az egyik kérdés tipikusan számítástechnikai, a másik tipikusan telekommunikációs jellegű lesz. A beszélgetés célja, hogy felmérje a felvételiző általános infokommunikációs, információtechnológiai ismereteit, képet kapjon a felvételiző motivációjáról, attitűdjéről, az átlag felhasználói ismereteken esetlegesen túlmutató tudásáról, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a kiber nyomozó számára szükséges ismereteket elsajátíthassa a tanulmányai során. A bizottság kérdésenként maximálisan 20 pontot adhat a felvételizőnek.
Néhány témakör, amely a beszélgetés során felmerülhet:
- a kibertérhez kapcsolódó káros jelenségek;
- a kiber bűncselekmények (milyen negatív hatású eseményekkel találkozhat egy felhasználó? Milyen szereplők végezhetnek károkozó cselekményeket a kibertérben? stb.);
- a kiberbiztonság témaköréhez kapcsolódóan: biztonsági kockázatok a kibertérben, a tudatos felhasználóval szemben támasztott követelmények, kiberhigiénia;
- a kibertér, az internet veszélyei (grooming, gyermekek online szexuális kizsákmányolása, cyberbullying, közösségi média káros hatásai, stb.);
A beszélgetés részleteiről további felvilágosítás kérhető a simon.bela@uni-nke.hu e-mail címen, vagy a 432-9000/ 19-259 melléken.
Pótnapot csak rendkívüli esetben tervezünk igénybe venni, ezért kérjük, hogy egyéb elfoglaltságaikat az kiértesítésben szereplő időpontban történő rendelkezésre állásnak megfelelően szervezzék.
Budapest, 2025. január
Pethe-Simai Anett
mb. tanulmányi osztályvezető