Polgári nemzetbiztonsági mesterképzési szak
Polgári nemzetbiztonsági mesterképzési szak
(4 félév levelezős képzés)
A Nemzetbiztonsági Intézet vezetője: Dr. Dobák Imre nb. ezds.
Szak képzési célja:
A képzés zárt, a szakra jelentkezés korlátozott, csak a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok vagy a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, továbbá a titkos információgyűjtés folytatására, illetve leplezett eszközök alkalmazására törvényben feljogosított szervek állományába tartozó olyan személy jelentkezhet, akit a beiskolázási jogkörrel rendelkező elöljáró vagy vezető az előmeneteli tervek alapján támogat, továbbá aki érvényes és kockázatmentes biztonsági szakvéleménnyel rendelkezik.
A képzés célja olyan nemzetbiztonsági szakemberek képzése, akik alkalmasak a közigazgatási, a katonai, a rendészeti, tudományos szektorokban vezetői és szakértői feladatok ellátására, szakmai ismereteik és gyakorlati készségeik alapján képesek nemzetbiztonsági problémák értékelésére, elemzésére és megoldására. Felkészültek a politikai intézmények, biztonsági folyamatok, közpolitikák működésének és ezeknek a globális biztonsági-politikai helyzettől függő összefüggésének és egymásra hatásának megértésére, kormányzati válaszok előkészítésének a támogatására.
Szakirányú kompetenciák:
A humán felderítő szakirányon A nemzetbiztonsági tevékenység, különösen a humán felderítés vonatkozásában képes alternatívákat is tartalmazó, egyéni és konkrét álláspontot tükröző szakmai modellezésre a döntések elvi, stratégiai, valamint gyakorlati, taktikai szintű előkészítése és meghozatala során.
A technikai felderítő szakirányon, magas szinten képes a polgári nemzetbiztonsági, valamint a titkos információgyűjtésre feljogosított szervezetek feladatrendszere sajátosságainak figyelembevételével egyes speciális technikai eszközök alkalmazásának tervezésére, szervezésére, döntések előkészítésére, kapcsolódó követelmények meghatározására. Képes a nemzetbiztonsági tevékenységek technikai-műveleti szempontú megítélésére, kapcsolódó szakértői feladatok ellátására, egyes technikai-műveleti szakterületek vezetésére. Képes a társ- és partnerszolgálatokkal, bűnüldözési szervekkel és szervezetekkel, valamint egyéb hivatásrendek képviselővel hazai és nemzetközi szintű szakmai együttműködésekben való részvételre. Képes a fejlődő infokommunikációs környezet változásainak nemzetbiztonsági szemléletet is felölelő vizsgálatára és megítélésére, a szakmai munkájához szükséges technikai kérdéskörök mélyebb megismerésére, tudományos feladatokba történő bekapcsolódásra.
A terrorelhárítási szakirányon mélyrehatóan ismeri és érti a modernkori terrorizmus történeti elemeit, összefüggéseit, változását és diverzifikációs folyamatait, a kapcsolódó geopolitikai összefüggéseket és trendeket. Behatóan ismeri és érti a modernkori terrorszervezetek típusait és működési mechanizmusait. Ismeri a terrorszervezetek által alkalmazott eszköztárakat, mint például a kibertér terrorista célú felhasználása, a terrorfinanszírozás módszerei, a szervezett bűnözés és a terrorizmus kapcsolata. Strukturált ismeretekkel rendelkezik a terrorelhárítás pillérei által alkalmazott eszköztárakról, többek között az alkalmazandó felderítési és elemzési módszerekről, speciális módszerekről. Ismeri a nemzetközi terrorellenes fellépés elemeit és szervezetrendszerét, a nemzetközi együttműködés mechanizmusait. Mélyrehatóan ismeri Magyarország nemzeti biztonsági, és ezen belül nemzetbiztonsági helyzetének, a globális politikai, gazdasági, biztonsági kihívásait és a terror jellegű fenyegetések hazánkra gyakorolt rövid, közép és hosszú távú hatásait.
Polgári nemzetbiztonsági mesterképzési szak Képzési és Kimeneti Követelménye a 2024/2025 tanévtől
Polgári nemzetbiztonsági mesterképzési szak Képzési és Kimeneti Követelményei a 2020/2021 tanévtől