NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Tájékoztató a komplex vizsgáról

Tájékoztató a komplex vizsgáról és vizsgatárgyairól

A 2016-ban bevezetett 2+2-es doktori képzés egyik új eleme a KOMPLEX VIZSGA. A vizsgát a képzési-kutatási szakasz (2. év) lezárása előtt kell letenni, azaz a 4. aktív szemeszter végén. A vizsga teljesítése a feltétele annak, hogy a doktorandusz megkezdhesse az ún. kutatási és disszertációs szakaszt. A 2+2-es rendszer azt szolgálja, hogy a doktorandusz a képzés kezdetétől fogva, folyamatosan haladjon a kutatásában, olvasson, kutasson, publikáljon.

A komplex vizsgára a Rendészettudományi Doktori Iskola honlapján elérhető jelentkezési lap kitöltésével lehet jelentkezni, amelyet elektronikusan az RDI@uni-nke.hu címre kell megküldeni.

A témavezető a komplex vizsgára bocsátás feltételeként előzetesen írásban értékeli a vizsgázót.

 

Ki jelentkezhet a komplex vizsgára?

1.  A vizsgára az a doktorandusz tud jelentkezni, aki az előírt 108 kreditpontot teljesítette. Ez a kreditérték minimum 60 tanulmányi és 48 tudományos tevékenységért szerezhető kreditből tevődik össze (RDI Képzési Terv alapján).

2.  A doktorandusznak a komplex vizsgára történő jelentkezéséhez az alábbi dokumentumokat kell megküldenie az RDI számára elektronikusan, az RDI@uni-nke.hu címre a megküldött határidőre (~ vizsgaidőszak 2. hete)

•     Jelentkezési lap komplex vizsgára (űrlap, a letölthető dokumentumok között)

•     Kutatási jelentés komplex vizsgára, mellékletekkel (űrlap, a letölthető dokumentumok között)

•     Publikációs pontérték táblázat (EDHSZ 2. melléklet), mely az MTMT-vel összevetésre kerül

•     A kutatás bemutatásáról készült ppt tervezete.

3.   A doktoranduszról készült témavezetői értékelést az RDI kéri be a témavezetőktől.

A komplexvizsga-bizottságokat a doktori iskola vezetőjének előterjesztése alapján a Rendészettudományi Tudományági Doktori Tanács (TDT) véglegesíti.

A hallgató komplex vizsgára bocsátásáról az RDI vezetője dönt.

 

Mit mér a komplex vizsga?

•     Az önálló kutatásra való alkalmasságot;

•     Méri, értékeli a doktorandusz tanulmányi, kutatási előmenetelét;

•     Értékeli, véleményezi, hogy a választott téma kutatható, a doktorandusz uralja a témát, és valóban képes a disszertáció elkészítésére.

 

Miből áll a vizsga?

A komplex vizsga elméleti és disszertációs részből áll. Az elméleti részben 2 tárgyból kell számot adni a meghatározott témakörök ismereteiből. Az egyik tantárgy „A tudományos munka alapjai, elmélete és módszertana”, a másik pedig a „Rendészetelmélet és rendészettudományi ismeretek”. A doktorandusznak a kihúzott tételekről azonnal, felkészülési idő nélkül kell tudnia vizsgázni.

A disszertációs részben a doktorandusznak 15 perc időtartamban kell bemutatnia a kutatás során eddig kapott eredményeit, szakirodalmi ismereteit. A prezentációban tájékoztatást kell adni a kutatás további ütemezéséről, ismertetni kell a doktori képzés második szakaszára vonatkozó kutatási tervet, célkitűzéseket. A doktorandusz a kutatása bemutatásához ppt-t használhat.

 

A vizsga értékelése

A bizottság mindkét részt külön-külön értékeli. Az értékelés, osztályozás 1-5-ig skálán történik, s a bizottság minden tagja értékel. A vizsga akkor eredményes, amennyiben a bizottság tagjainak többsége mindkét vizsgarészt sikeresnek ítéli meg, azaz a vizsgázó részenként és összesen is megkapta a megszerezhető pontok legalább 60%-át. A komplex vizsgán jegyzőkönyv készül. A sikertelen vizsgát ugyanabban a vizsgaidőszakban egyszer meg lehet ismételni.

A komplex vizsga teljesítése bekerül a hallgató elektronikus indexébe (Neptun).

A sikeres komplex vizsga teljesítése után kezdődhet meg a kutatási és disszertációs szakasz, mely már a dolgozatfejezetek elkészítését támogatja. A komplex vizsgától számított 3 éven belül kell legkésőbb jelentkezni a doktori fokozatszerzésre, vagyis a nyilvános védésre alkalmas, kész dolgozatot benyújtani.

Az EGYÉNI FELKÉSZÜLŐ a sikeres komplex vizsga teljesítésével kerül hallgatói jogviszonyba, és lép be a doktori képzés kutatási és disszertációs szakaszába.